Tego mogłeś nie wiedzieć o nosie swojego kota!

Na co dzień jakoś nie zwracamy na niego uwagi. Nie jest tak efektowny, jak wibrysy, oczy czy sierść. Mimo to z punktu widzenia kota jest to jeden z najważniejszych elementów jego ciała. Mowa oczywiście o nosie, który pełni niezwykle istotną rolę w życiu mruczka. Zebraliśmy kilka bardzo ciekawych faktów na temat kociego nosa, o których prawdopodobnie nie słyszała większość właścicieli.

Nie ma dwóch takich samych kocich nosów

Nos kota można porównać do odcisków ludzkich palców. Posiada niepowtarzalne „linie papilarne”, czyli tak naprawdę niewidoczne gołym okiem wzory. Możesz mieć pewność, że żaden inny kot na świecie nie odciśnie takiego samego wzoru, jak Twój mruczek.

Jest to cecha zupełnie unikalna, dlatego pojawiały się już pomysły, aby wykorzystać ją w celu identyfikacji kotów znalezionych na ulicy czy trafiających do schronisk. W praktyce jednak jest to niewykonalne ze względu na koszty.

Kot ma tak samo dobry węch jak pies

A przynajmniej jak niektóre rasy psów. Naukowcy dowiedli, że w kociej jamie nosowej jest ponad 200 milionów receptorów zapachowych, dzięki czemu mruczki mają fantastyczny węch. Nic więc dziwnego, że właśnie zapach jedzenia ma kluczowe znaczenie dla kota podejmującego decyzję, czy łaskawie zje to, co podał mu w misce właściciel. Możesz mieć pewność, że Twój kot dokładnie wie, co podasz na obiad, na długo przed skończeniem gotowania. Oceni to na podstawie woni produktów.

Doskonały węch może jednak być dla kota dość kłopotliwy, szczególnie w mieszkaniu, w którym mieszają się ze sobą bardzo różne zapachy. Dlatego zaleca się właścicielom, aby powstrzymywali się od rozpylania jakichś szczególnie intensywnych woni (np. perfum czy kadzideł), bo te mogą działać na kota drażniąco.

Kot nie je? Może przez katar

Jak już wspomnieliśmy to właśnie zapach jedzenia decyduje o jego atrakcyjności w opinii kota. Jeśli więc mruczek od kilku dni wyraźnie odmawia spożywania pokarmów, zainteresuj się jego stanem zdrowia. Być może kot ma katar i zapchany nos, przez co nie jest w stanie wyczuć zapachu karmy.

Ten fakt warto wykorzystać w przypadku urodzonych niejadków. Jednym ze sposobów na zachęcenie kota do jedzenia jest wcześniejsze podgrzanie karmy, dzięki czemu zacznie ona wydzielać bardziej intensywny zapach.

Po poznaniu tych ciekawostek musisz przyznać, że nos Twojego kota jest naprawdę niesamowity. Może teraz zaczniesz zwracać na niego większą uwagę?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie