Tarzanie się w piasku – dlaczego Twój kot to robi?

Koty są zaliczane do kategorii wyjątkowych czyściochów. Faktycznie, przeciętny mruczek poświęca nawet połowę swojego życia na wykonywanie czynności higienicznych. Tym bardziej może dziwić widok kota, który z premedytacją brudzi sobie futerko podczas tarzania się w piasku, np. na plaży czy w piaskownicy. Okazuje się, że jest to zachowanie w pełni świadome. Dlaczego kot tarza się w piasku? Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Chce sobie wyczyścić futerko

Tak, tarzanie się w piasku może być zabiegiem higienicznym. Piasek jest generalnie bardzo czysty, a dzięki swoim właściwościom ściernym ułatwia też usuwanie zaschniętych zabrudzeń. Kot może więc wykorzystać np. piaskownicę do tego, aby poradzić sobie z brudem, którego nie mógł do tej pory usunąć przy pomocy języka.

To dla niego świetna zabawa

Tarzanie się w piasku jest formą zabawy szczególnie dla mruczków wychodzących. Mogą one w ten sposób spożytkować nadmiar energii, gdy wokół nie ma nic innego do roboty. Gdy widzisz, że kot tarza się w piasku, to przyjrzyj się dokładnie i sprawdź, czy przypadkiem nie dręczy przy okazji swojej ofiary – myszy, nornika, ptaszka etc. To dość charakterystyczne zachowanie dla młodszych kotów o silnie rozwiniętym instynkcie łownym.

Coś go swędzi

Taki scenariusz również jest dość prawdopodobny. Ponieważ piasek jest szorstki, to kot może chcieć go wykorzystać w formie „drapaczki”. Zwierzaki mają ograniczone możliwości w zakresie podrapania się po grzbiecie, dlatego wykorzystują do tego drzewa, wyposażenie mieszkania, ale także piasek. W takiej sytuacji radzimy zrobić dokładny przegląd skóry kota – być może ma on jakiś problem dermatologiczny lub po prostu dręczą go pchły.

Chce zwrócić na siebie uwagę

Nie można wykluczyć, że tarzanie się w piasku i wydawanie przy tym różnych dziwacznych dźwięków, jest kocim sposobem na zwrócenie uwagi właściciela. Jeśli wspólnie przebywacie na zewnątrz, ale masz mnóstwo różnych spraw do załatwienia i nie poświęcasz nawet chwili mruczkowi, to może on chcieć Cię rozbawić, rozczulić czy zaniepokoić – wykorzysta do tego tarzanie się w piasku, co jest trudne do przeoczenia i zawsze wzbudzi ciekawość u właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie