Tak wkurzysz swojego kota! Uważaj na te zachowania

Powszechnie wiadomo, że koty są wybitnymi indywidualistami. Owszem, potrafią okazywać miłość i być tulaśne, ale to one wyznaczają granice spoufalania się z człowiekiem. Decydując się na posiadanie mruczka trzeba to po prostu zaakceptować i wypracować kompromis pomiędzy własnymi potrzebami emocjonalnymi, a niezależną naturą kota. Szczególnie ważne jest unikanie takiego zachowania, które mocno wkurza każdego mruczka. Przykłady? Znajdziesz je w naszym poradniku.

Naprzykrzanie się

Koty tego nie znoszą! Naprzykrzanie się jest – pisząc dosadnie – gwałceniem ich natury i prostym sposobem na to, aby nigdy nie nawiązać silnej relacji z mruczkiem. Ten błąd bardzo często popełniają początkujący właściciele, którzy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że muszą zapewnić kotu maksimum niezależności.

Ignorowanie kota

Sytuacja przeciwna do naprzykrzania się, ale również bardzo denerwująca większość mruczków. Kiedy kot już łaskawie zechce się z Tobą pobawić i będzie się dopominać pieszczot, a Ty go zwyczajnie zignorujesz, to przygotuj się na „ciche dni”. Kot może manifestować swoje niezadowolenie na przykład potężnym fochem – chować się, odmawiać jedzenia, syczeć, a nawet wykazywać zachowania agresywne.

Zaburzanie kociego rytmu dobowego

To poważny błąd i jedna z najskuteczniejszych metod wkurzania mruczka. Kiedy kot śpi, to najzwyczajniej w świecie nie ma ochoty na zabawę. Kiedy chce pieszczot, to nie zmuszaj go do jedzenia. Kiedy w nocy postanawia zapolować na coś w domu, to nie wstawaj i nie karć go za to – taką ma naturę.

Hałasowanie

Koty są bardzo wrażliwe na hałas i w naturze starają się go unikać, szukając dla siebie spokojniejszej przystani. Jeśli więc właściciel jest fanem głośnego słuchania muzyki, regularnie organizuje ciężkie imprezy ze znajomymi, to mruczek będzie tym faktem zestresowany i może manifestować to agresją.

Robienie z kota zabawki

„Zobacz, jakiego ślicznego kotka sobie kupiliśmy. Weź go na ręce, przytul, jest taki mięciutki!” – mnóstwo właścicieli w ten sposób rozpoczyna swoją „przygodę” z posiadaniem kota, chcąc pochwalić się nim przed znajomymi. Koty tego nie znoszą! Robienie sobie z mruczka zabawki, traktowanie go, jako formy rozrywki dla dziecka, jest prostą drogą do zbudowania oschłej relacji z pupilem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.