Szukasz domu dla kota? Napisz dobre ogłoszenie!

Mariusz Siwko
06.09.2017

Czasami sytuacja życiowa zmusza właściciela do rozstania się z kotem lub jego potomstwem. Wówczas jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem jest poszukanie nowego domu dla pupila – schronisko, a tym bardziej porzucenie zwierzęcia na ulicy, nie wchodzi w grę! Aby zwiększyć szansę na to, że ktoś przygarnie Twojego kota, musisz przede wszystkim zadbać o napisanie dobrego ogłoszenia. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w jego treści.

Imię budzi zainteresowanie

Ludzie już tak mają, że bezimienne istoty nie budzą w nas silnych emocji. Spójrz na ofiary wojny, która rozgrywa się tysiące kilometrów od Polski – współczujemy im, ale szybko przechodzimy obojętnie obok ich losu. Podobnie jest z kotami. Dlatego w ogłoszeniu koniecznie podaj imię pupila – dzięki temu wyda się on zainteresowanej osobie nieco bliższy. Przestanie być przybłędą.

Rada

Bardzo fajnym pomysłem może być napisanie ogłoszenia w pierwszej osobie, czyli z perspektywy kota. „Cześć, jestem Mruczek, bardzo chcę znaleźć nowy dom...” - brzmi świetnie, prawda?

Z wad zrób zalety

Dobrym przykładem może być tutaj wiek kota. Jeśli mamy do czynienia z dorosłym osobnikiem, to oczywiste jest, że będzie mu trudniej znaleźć nowy dom. Wszystko jednak zależy od tego, jak przedstawisz daną sytuację. Wyjaśnij, że dorosły kot ma wiele zalet: jest już nauczony czystości, nie niszczy przedmiotów, został wykastrowany/wysterylizowany, ma za sobą komplet szczepień, a jego zachowanie jest bardzo przewidywalne.

Dokładnie opisz charakter kota

Nie ma sensu naginać faktów, bo ktoś może mieć później do Ciebie pretensje, a co gorsza – po prostu wyrzucić kota, który jednak nie spełnia oczekiwań domowników. Dlatego w ogłoszeniu napisz całą prawdę. Koniecznie podkreśl, jakie relacje zwierzę nawiązuje z dziećmi, bo dla adoptujących ma to zwykle kluczowe znaczenie.

Opisz charakter zwierzaka, jego przyzwyczajenia, preferencje dotyczące karmy. Im bardziej szczegółowe informacje, tym wiarygodniejsze ogłoszenie, a to budzi zaufanie. Ludzie lubią brać do adopcji koty, o których poprzedni właściciele potrafią powiedzieć wszystko.

Nie zapomnij o zdjęciach

Zdjęcia kota powinny być przede wszystkim aktualne. Zrób kilka atrakcyjnych fotografii, na których widać całe zwierzę. Zadbaj o to, aby zdjęcia były ostre. Najlepiej sprawdzają się portrety – szczególnie te, na których kot robi słodką minę. To rozczula serca miłośników zwierząt i tym samym zwiększy szansę na adopcję.

Nie zapomnij oczywiście podać swoje dane kontaktowe. Ogłoszenie zamieść na portalach społecznościowych, wydrukuj i zostaw w osiedlowych sklepach czy np. umieść na portalach internetowych poświęconych kotom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie