Stres wibrysów – wymysł czy rzeczywisty problem?

Wertując portale dla miłośników kotów można co jakiś czas natknąć się na bardzo interesującą teorię, jakoby niektóre mruczki cierpiały na tzw. syndrom stresu wibrysów. Kocie wąsy rzeczywiście są bardzo czułe, ale żeby od razu przeżywały stres? Brzmi to strasznie niewiarygodnie, jednak postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie.

O co chodzi z tymi wibrysami?

Wibrysy są najczulszym elementem kociego ciała. Przeciętnie mruczki mają 24 wąsy – po 12 z każdej strony pyszczka. Wibrysy układają się w zależności od tego, jak w danej chwili zachowuje się kot. Jeśli coś go bardzo zainteresuje, wąsy kierują się do przodu. Gdy kot jest przestraszony lub przyjmuje pozycję obronną, wibrysy automatycznie się cofają.

Ciekawostka

Kocie wibrysy są dwa razy grubsze i dwa razy sztywniejsze niż włosy na ciele zwierzaka.

Wibrysy przede wszystkim są niesamowicie czułe na odbieranie różnych bodźców z otoczenia. To dzięki nim, a nie doskonałemu wzrokowi, kot może bez trudu polować w nocy i trafiać w nawet najmniejsze zakamarki. Analogicznie w sytuacji, gdy wibrysy są uszkodzone, kot będzie zdolny do polowania i aktywności wyłącznie w ciągu dnia.

Skoro wibrysy są tak czułe, to może faktycznie są także przyczyną stresu u kota? Zwolennicy tej teorii podają zawsze ten sam przykład, mianowicie...

Zachowanie podczas jedzenia

Niektóre koty nie jedzą posiłków prosto z miski, ale najpierw wyrzucają jedzenie na podłogę. Podobno powodem takiego zachowania może być fakt serwowania kotu karmy w zbyt wąskiej i głębokiej misce. Wówczas kocie wibrysy ocierają się o brzegi naczynia, co przeszkadza zwierzęciu w spokojnym jedzeniu. Problem znika w momencie, gdy przechodzimy na płytką i szeroką miskę, w której mieszczą się także kocie wąsy.

Ta teoria jest lekko naciągana, ponieważ wiadomo, że koty wyrzucają jedzenie z miski także z powodu pierwotnego instynktu zjadania ofiary na gołej ziemi. Jednak wrażliwość wibrysów z pewnością ma wpływ na zachowanie zwierzęcia.

Uszkodzone wibrysy powodem stresu u kota

Jeśli mruczek uszkodzi wąsy (np. podczas wypadku czy bójki z innym osobnikiem), to rzeczywiście jego życie diametralnie się zmieni. Przede wszystkim zwierzę będzie czuć się nieswojo po zmroku. W przypadku kota, który wcześniej był bardzo aktywny w nocy, uszkodzenie wąsów może wywołać silny lęk i stres, co jest zupełnie naturalne.

Uszkodzone wibrysy utrudniają kotu normalne funkcjonowanie, nawet w dobrze znanym środowisku. I to jest właśnie cała tajemnica „syndromu stresu wibrysów”, o którym tak dużo pisze się w Internecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie