Rozwój małych kociąt – poznaj poszczególne etapy

Chyba większość z nas rozczula się na widok maleńkiego, często niezdarnego, kociaka. Od tego, w jakim wieku jest kot, zależy jego zachowanie i zdolność do nauki nowych umiejętności. Sprawdźmy zatem, jak przebiega rozwój kociąt.

Dzięki znajomości tego, w jaki sposób powinien przebiegać rozwój kociąt, możemy nie tylko sprecyzować moment, kiedy kot będzie na coś gotowy, ale także przygotować przestrzeń do zabawy, albo upewnić się, czy niepokojące zachowanie jest jeszcze normalne, czy powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Podstawowy podział etapów w rozwoju

W przypadku małych kotów wyróżnia się 3 podstawowe etapy w rozwoju. Pierwszym etapem jest faza neonatalna, która trwa do momentu ukończenia przez kota trzech tygodni. Drugą fazę jest socjalizacja, trwająca w zależności od zwierzaka do 7. lub 8. Tygodnia życia. I ostatnią jest faza młodzieńcza, której koniec przypada na czas między 18. a 20. tygodniem życia kota. To wtedy kot wkracza w okres dojrzewania płciowego. Przybliżmy rozwój w każdym z tych etapów.

Faza neonatalna – noworodkowa

Tuż po urodzeniu kot nie widzi i nie słyszy, kieruje się tylko węchem i dotykiem. Po około 5 dniach kotek zaczyna wykształcać się słuch, a po tygodniu otwierają się oczka. Przez cały czas kociaki jedynie jedzą i śpią. W 2. tygodniu życia zwierzak uczy się poprzez syczenie pokazywać emocje i rozpoznaje matkę. Drobny maluszek od początku szybko nabiera masy i rośnie.

Faza socjalizacji

Druga faza to bardzo intensywny rozwój kociąt. Zwierzak poznaje świat i swoją osobowość. Wtedy też oswaja się, z tym że obok jest człowiek. Dopiero na tym etapie możemy kociaka głaskać, pod warunkiem, że jego matka się nie denerwuje. Jest to czas, kiedy kotka zaczyna odsuwać od siebie kociątka.

W tym okresie kształtują się pierwsze ząbki i można wprowadzać stałe pokarmy, ale koniecznie te przygotowane z myślą o młodych kotach. Stopniowo możemy uczyć korzystania z kuwety. Oprócz tego zaczyna być wyraźny charakter kota, jego rytuały związane z jedzeniem i snem, rośnie jego sprawność ruchowa. Można powiedzieć, że kiedy kończy się faza socjalizacji, kot jest już względnie samodzielny.

Faza młodzieńcza

Po uzyskaniu samodzielności i poznaniu własnego temperamentu kot zaczyna angażować się w zabawę z rodzeństwem i mamą. Poprawia się jego koordynacja, kształcą zdolności łowieckie i zacieśniają więzi. Na początku tego etapu w rozwoju kot ma już wszystkie mleczne zęby, na końcu zaczynają wymieniać się na ząbki stałe. Zaczyna prowadzić samodzielne życie, szuka towarzystwa i zabawy. Jest to pierwszy moment, kiedy kota można odsunąć od matki i przekazać do adopcji.

W fazie młodzieńczej trzeba bacznie pilnować terminów szczepień kota. Pierwsze są w 9. tygodniu, drugie przypadają na 3. miesiąc życia. Można powiedzieć, że kot przestaje być kociątkiem, kiedy wkracza w okres dojrzewania płciowego, który może trwać nawet do 3. roku życia. W tym okresie musimy się liczyć z tym, że kot będzie testował granice i walczył o miejsce w domowej hierarchii.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.zpazurem.pl/artykuly/etapy_prawidlowego_rozwoju_kociat

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie