Rasy kotów idealne dla mało aktywnych

Chcesz kupić kota, bo myślisz, że jest mało wymagający, leniwy i będzie idealną przytulanką dla całej rodziny? Uważaj – nie wszystkie rasy wpasowują się w to wyobrażenie! Jeśli źle wybierzesz, to niestety możesz się niemiło rozczarować. Dlatego nie popełnij błędu i nie kieruj się wyłącznie wyglądem zwierzaka. To, że kot jest puchatą kulką, wcale nie oznacza, że najchętniej spędzałby cały dzień na kanapie. Oto rasy kotów, które są idealne dla osób mało aktywnych.

Pers

Nasz wybór numer 1. Persy są z natury bardzo spokojne, wyważone, nie podejmują czynności, które w ich odczuciu są całkowicie zbędne. Z tego też powodu stanowią idealną propozycję dla osób ceniących sobie ciszę i idealny ład. Pamiętaj, że persy źle reagują na hałas, nie lubią gwałtownych zmian, nie tolerują też zmuszania ich do pieszczot, dlatego dobrze się zastanów nad tym wyborem, jeśli masz małe dzieci. Poza tym pers wymaga intensywnej pielęgnacji sierści, ale to pewnie jest dla Ciebie jasne.

Kot egzotyczny

Jeśli nazwa tej rasy nic Ci nie mówi, to przypomnij sobie filmowego Garfielda. To najsłynniejszy przedstawiciel rasy Exotic! Cechy kota egzotycznego zostały świetnie oddane przez autora komiksu, Jima Davisa. Exotic jest nieco leniwy, zdystansowany, bardzo sprytny, doskonale organizuje sobie czas. Nie oznacza to jednak, że może być pozostawiony sam sobie. Od czasu do czasu potrzebuje bliskości człowieka. Na pewno stanowi jednak świetny wybór dla osób, które najbardziej cenią sobie leniwe spędzanie popołudni i weekendów.

Maine Coon

Jedna z największych ras kotów na świecie. Maine Coon jest często nazywany „psem wśród kotów”, ponieważ ma bardzo przyjacielskie usposobienie i szuka kontaktu z człowiekiem. Nie jest jednak nachalny. Prawdziwą przyjemność sprawia mu leniwe leżenie na kolanach właściciela. Przedkłada to nawet ponad zabawę. Maine Coon to bardzo dobry wybór do domu z dziećmi. Nie jest to rasa zbyt wymagająca. Ceni sobie spokój, rodzinną atmosferę i schematyczny układ dnia.

Ragdoll

Nazwa tej rasy wzięła się stąd, że kot wzięty na ręce natychmiast wiotczeje i przypomina wtedy szmacianą lalkę. Ragdoll jest bardzo spokojny, nie przepada za zmianami, nie wykazuje też przesadnej aktywności. Chętnie spędza wiele godzin na domowej kanapie, domagając się jedynie od czasu do czasu odrobiny pieszczot. To kolejny dobry wybór do domu z dziećmi, które kot świetnie toleruje. Ragdoll jest fanem ciszy i porządku.

Pamiętaj oczywiście, że każdy kot jest inny i nawet wśród przedstawicieli tej samej rasy mogą się zdarzyć osobniki odbiegającego od emocjonalnego wzorca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie