Po tym poznasz, że obce koty wałęsają się po Twoim ogrodzie

Mariusz Siwko
10.05.2021

Od razu uspokajamy: sam fakt, że okoliczne koty odwiedzają Twój ogród nie jest niczym złym. Najwyraźniej bardzo im się u Ciebie podoba, znajdują sobie coś do zabawy, mają się gdzie schować, a może nawet uskuteczniają polowanie na myszy, norniki i innych przedstawicieli fauny. Niestety, koty potrafią zostawić po sobie niemile widziane ślady. Te najbardziej charakterystyczne dla mruczków wymieniamy w naszym poradniku. Sprawdź, po czym poznasz, że Twój ogród jest placem zabaw dla obcych kotów.

Odchody

Kocie odchody są dość charakterystyczne, ale niestety też bardzo denerwujące. Mruczki zostawiają je głównie na trawniku, rabatach kwiatowych, rzadziej na chodnikach. Drobne, podłużne kupy niezawodnie świadczą o tym, że Twój ogród jest często odwiedzany przez obce koty. Nie pozostaje Ci nic innego, jak cierpliwie usuwać odchody lub zastosować humanitarne metody odstraszania kotów – na przykład posadzenie roślin, których zapach je odstręcza.

Dziwny zapach

Zapach kociej uryny jest bardzo nieprzyjemny, a przy tym trudny do pomylenia z czymkolwiek innym. Problem zaczyna się w momencie, gdy mruczki najwyraźniej na tyle zadomowiły się w Twoim ogrodzie, że zaczęły znaczyć swój teren. Możesz się spodziewać obsikanych drzwi wejściowych do domu, drzwi tarasowych, nie wspominając już o ścianach domku gospodarczego i trawniku.

Ślady sierści

Szukaj ich przede wszystkim na rabatach kwiatowych, gdzie koty mogą urządzać sobie legowiska. Czując się w nich bezpiecznie będą wylizywać sierść, zostawiając mnóstwo kłaczków wokół siebie, szczególnie w okresie linienia. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, którędy koty dostają się do Twojego ogrodu, obejdź całe ogrodzenie i szukaj śladów sierści na siatce czy metalowych przęsłach – to ich trasa.

Podrapane drzewka

To normalne, że koty odwiedzające Twój ogród chcą sobie przypiłować pazurki. Wykorzystają do tego to, co akurat mają pod łapami. Najpewniej będą to drzewka i drzewa, w tym te owocowe oraz ozdobne. Niestety, koty potrafią nieźle zniszczyć korę drzewa, zwłaszcza jeśli kilka z nich korzysta z tego samego drapaka. Aby zabezpieczyć drzewka przed działaniami obcych mruczków zastosuj plastikowe siatki na pień – to powinno odstraszyć koty, a na pewno zniechęci je do dalszego korzystania z drzewka w formie drapaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie