Po czym poznać, że Twój kot potrzebuje kociego towarzystwa?

Masz już jednego kota i raczej nie bierzesz pod uwagę opcji przygarnięcia pod dach kolejnego zwierzęcia. Możesz zmienić zdanie, jeśli Twój mruczek da Ci wyraźnie do zrozumienia, że bardzo potrzebuje towarzysza. Koty wysyłają czytelne sygnały świadczące o tym, że przydałaby im się obecność innego zwierzaka. Grunt, to je prawidłowo odczytać.

Nie odstępuje Cię na krok

Jeśli kot zaczyna być męczący, bez przerwy domaga się pieszczot, zwraca na siebie uwagę, nie daje Ci spokoju nawet w nocy, a sąsiedzi zgłaszają, że gdy zostaje sam, to bez przerwy głośno miauczy, nie można mieć już żadnych wątpliwości: zwierzę ma silną potrzebę bliskości. Ty z przyczyn obiektywnych nie możesz mu jej zapewnić przez całą dobę, bo przecież chodzisz do pracy, masz swoje obowiązki i musisz czasami odpocząć.

Nadmierna higiena

Intensywne wylizywanie sierści, czasami aż do powstania wyłysiałych placków, jest czytelnym objawem, że z kocią psychiką nie wszystko jest w porządku. Mruczki w ten sposób często manifestują znudzenie i samotność.

W przypadku Twojego kota może też wystąpić sytuacja odwrotna. Zwierzak kompletnie traci zainteresowanie czynnościami higienicznymi, co jest wyraźnym sygnałem życiowego zniechęcenia. Przyczyny apatii mogą być różne (w tym o podłożu chorobowym), jednak zaliczamy do nich właśnie niezaspokojoną potrzebę bliskości z inną istotą.

Obżarstwo

Koty, podobnie jak ludzie, zajadają nudę. Jeśli Twój mruczek je bez umiaru i wciąż domaga się smakołyków, może to świadczyć nie tylko o łakomstwie, ale też jego samotności. Podczas jedzenia kot czuje się szczęśliwy, co na chwilę przykrywa jego problemy behawioralne.

Zaanektowanie jednego przedmiotu

Jest to typowe zachowanie kota, który cierpi na niedobór bliskości. Zwierzę może „uprzeć się” na jakiś przedmiot, niekoniecznie należący do niego. Może to być np. Twój kocyk, kapeć czy czapka. Kot nie będzie odstępować tego przedmiotu na krok, a w razie podjęcia próby jego odebrania, może się pojawić reakcja agresywna. Takie zachowanie jest też charakterystyczne dla kotek cierpiących na ciążę urojoną.

Gdy kot wysyła Ci takie sygnały, masz do wyboru dwa rozwiązania: możesz przygarnąć kolejnego zwierzaka lub też zacząć poświęcać pupilowi więcej czasu. Pierwsza opcja wydaje się być o wiele ciekawsza. Życie z dwoma kotami jest jeszcze bardziej fascynujące i naprawdę nie ma się czego bać!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie