Drapak jest nieodłącznym elementem wyposażenia domu, w którym mieszka kot. Dzięki niemu mruczek może dać upust swojej potrzebie piłowania pazurków, oszczędzając tym samym meble, podłogę czy dywan. Współczesne drapaki stanowią również świetne źródło bodźców i zabawy dla mruczka. Pamiętaj jednak, że nawet najdroższy i najbardziej wymyślny drapak wymaga regularnej pielęgnacji. Kilka cennych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Koci drapak zwykle jest bardzo intensywnie eksploatowany, co oczywiście wpływa na to, że się brudzi i niszczy. Gołym okiem można na nim dostrzec sierść, z czasem pojawiają się też coraz trudniejsze do usunięcia plamy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie w domu zasady regularnego czyszczenia drapaka. Robimy to raz w tygodniu, na przykład przy okazji sobotnich porządków.
Z sierścią zawsze jest największy problem, ponieważ trudno jest ją całkowicie usunąć tylko przy pomocy odkurzacza. Wykorzystaj więc prosty i skuteczny trik. Załóż gumową rękawicę (np. taką do zmywania naczyń), delikatnie ją zwilż, a następnie przejedź dłonią po powierzchni drapaka. Na rękawicy zostanie mnóstwo kocich włosków. Powtarzaj tę czynność aż do całkowitego wyczyszczenia drapaka z sierści.
Na drapaku prędzej czy później pojawią się różnego rodzaju zabrudzenia od kocich łapek, ze śliny, a nawet z moczu i kału. Trzeba się ich jak najszybciej pozbyć, aby drapak nie był źródłem nieprzyjemnych zapachów i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia mruczka. Istnieje wiele sposobów na wywabienie plam oraz dogłębne oczyszczenie miękkiego materiału.
W każdym sklepie zoologicznym znajdziesz specjalne płyny do czyszczenia, które są bezpieczna dla kota, a przy tym zawierają silne detergenty. Jeśli nie chcesz stosować chemii, to sięgnij po domowe sposoby – drapak możesz wyczyścić przy pomocy papki z sody oczyszczonej czy wody z octem. Wetrzyj miksturę w materiał, odczekaj kilka minut, a następnie wysusz drapak ręcznikiem papierowym i dodatkowo odkurz domowym odkurzaczem.
Po wyczyszczeniu drapaka warto go jeszcze wystawić na balkon czy na taras, aby się wywietrzył – dzięki temu kot nie wyczuje nieprzyjemnych dla niego zapachów.