Objawy choroby sierocej u kota

Choroba sieroca to zaburzenie, które funkcjonuje zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Szczególnie często obserwuje się ten problem u małych i dorastających kotów. Jest to spowodowane zbyt wczesnym odebraniem kocięcia od matki, w czym lubują się tzw. pseudohodowcy. Jakie są objawy choroby sierocej u kota? Co można na to poradzić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Po tym poznasz, że kocię może mieć chorobę sierocą

Nietrudno zauważyć, że mały kot bardzo przeżywa rozstanie z matką, której człowiek na wczesnym etapie życia nie jest w stanie mu w 100% zastąpić. Do typowych objawów choroby sierocej u kota zaliczymy:

  • Żucie i gryzienie różnych przedmiotów, przede wszystkim miękkich tkanin, jak kocyk, pielucha etc.;
  • Podejmowanie prób ssania ludzkiego opiekuna;
  • Ugniatanie kocyków, ręczników, miękkich zabawek;
  • Zawodzenie, szczególnie w porze jedzenia;

Są to typowe zachowania dla kotów, które zostały zbyt szybko odebrane od matki i nie zdążyły zbudować z nią wymaganej relacji, co będzie mieć negatywne konsekwencje na ich psychikę również w dorosłym życiu.

Warto przy tym wiedzieć, że choroba sieroca występuje nie tylko u kociąt, ale także dojrzałych kotów, które do końca życia przejawiają zachowania wskazujące na pominięcie niezwykle ważnego etapu socjalizacji w towarzystwie matki.

Jak pomóc kotu?

Obserwując objawy choroby sierocej u kota nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Choć ludzki opiekun nigdy w pełni nie zastąpi kociej mamy, to może zrobić wiele, by załagodzić cierpienie pupila.

Warto przede wszystkim odwracać uwagę kota od przedmiotów, które przypominają mu matkę, które próbuje ssać i ugniatać. Ważne jest zapewnienie mruczkowi maksymalnej dawki czułości, bliskości, nieodtrącanie go, gdy próbuje się łasić, wskakiwać na kanapę czy fotel na kolana właściciela itd. Dodatkowo warto jak najwięcej bawić się z kotem, co ma pozytywny wpływ na jego psychikę i pomoże mu zapomnieć o traumatycznym przeżyciu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie