O czym koniecznie powiedzieć rodzinie, gdy oddajemy kota pod opiekę?

Wielu właścicieli kotów regularnie musi się mierzyć z problemem, jakim jest konieczność zapewnienia mruczkowi opieki na czas wyjazdu – na przykład służbowego czy wakacyjnego. Naturalnym wyborem wydaje się być tutaj oddanie pupila bliskiej rodzinie, która na pewno dobrze się nim zajmie. Pamiętajmy natomiast, że dla kota jest to olbrzymi stres, bo mruczki generalnie nie lubią zmian, a już tym bardziej gwałtownych. Zanim więc właściciel zawiezie kota do rodziny, powinien przekazać zestaw podstawowych informacji swoim bliskim – ułatwią one opiekę nad zwierzęciem i zminimalizują stres u mruczka. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Sposób i częstotliwość karmienia

To najważniejsza kwestia, która wymaga dokładnego wytłumaczenia. Szczególnie, jeśli kot ma tendencję do tycia lub jest na specjalnej diecie. Wówczas nie należy ryzykować, że tymczasowi opiekunowie z troski czy sympatii zaczną przekarmiać mruczka, co mogłoby się negatywnie odbić na jego zdrowiu. Dla świętego spokoju warto przygotować rodzinie dokładną rozpiskę z godzinami serwowania posiłków oraz ilością pokarmu w gramach.

Pojenie

Trzeba koniecznie uczulić rodzinę, aby pilnowała regularnego picia wody przez mruczka. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy kot na co dzień jest karmiony wyłącznie suchą karmą. Wówczas nawadnianie organizmu pełni funkcję prewencyjną w profilaktyce chorób układu moczowego. Można zatem poprosić bliskich, aby regularnie wymieniali wodę w miseczce kota na chłodną, bo to zachęci mruczka do picia.

Pieszczoty, ale tylko te akceptowane przez kota

Jeśli wiemy, że kot na przykład nie toleruje brania go na ręce czy siłowego przytulania, to trzeba o tym powiedzieć rodzinie. Nie jest przecież tak, że każdy mruczek jest pieszczochem, który potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Jest wręcz oczywiste, że przez pierwszych kilka dni w nowym środowisku kot będzie trochę nieswój, dlatego trzeba dać mu święty spokój i poczekać, aż sam zaprosi tymczasowych opiekunów do nawiązania bliższej relacji.

Bezpieczne schronienie

Podczas rozmowy z rodziną warto zapytać o to, czy ma ona możliwość wyznaczenia bezpiecznego schronienia dla kota. Powinno to być takie miejsce, do którego nie mają dostępu dzieci, a tym bardziej inne zwierzęta domowe. Idealny byłby osobny pokój, ewentualnie szczyt komody czy przestrzeń za kanapą. To zapewni kotu wyższy komfort psychiczny w tej bardzo stresującej dla niego sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie