Nie wiesz, czy kotka była sterylizowana? Jak można to sprawdzić?

W XXI wieku teoretycznie powinniśmy mieć wszelkie narzędzia, które pozwalają określić, czy kotka jest w ciąży lub czy była wysterylizowana. Okazuje się jednak, że to nie jest wcale takie proste, a na pewno o wiele trudniejsze niż w przypadku suk. Dowiedz się, jakie są metody potwierdzenia lub wykluczenia sterylizacji u kotki.

Badanie USG

Wydaje się, że nie pozostawia ono żadnych wątpliwości, jednak nawet tak dokładne badanie może się okazać nieskuteczne. Wszystko przez rozmiary kotki. Lekarzowi jest naprawdę trudno dostrzec macicę i jajniki, a bez tego nie może ze 100% pewnością określić, czy kotka była wysterylizowana czy też nie.

Ultrasonografia weterynaryjna na szczęście szybko się rozwija. Obecnie dobrej klasy specjalista dysponujący nowoczesnym sprzętem może nawet w przybliżeniu określić dzień porodu. Jednak w początkowym stadium ciąży samo badanie nie zawsze będzie pomocne.

W niektórych krajach zaczęto więc stosować badanie RTG. W Polsce nadal jest to rzadkość, głównie dlatego, że nie jest dokładnie zbadany wpływ promieniowania na koci płód. Dlatego badanie wykonuje się wyłącznie w przypadku chęci potwierdzenia lub wykluczenia, że kotka była wysterylizowana. W tym celu kotce podaje się dopochwowo kontrast dla uwidocznienia jajników.

Metoda obserwacyjna

Wymaga cierpliwości, ale okazuje się bardzo skuteczna. Jeśli chcesz wiedzieć, czy kotka jest w ciąży, po prostu poczekaj, aż dostanie ruję. Jeśli w spodziewanym okresie ta się nie pojawi, to możesz mieć pewność, że wkrótce w domu zamieszkają małe kociaki.

Rada

O ciąży świadczy także zaokrąglenie brzucha i powiększenie sutków.

Badanie inwazyjne

100% pewność co do ewentualnego wysterylizowania kotki w przeszłości daje wykonanie nacięcia na brzuchu i sprawdzenie, czy zwierzę ma jajniki. Oczywiście robi się to w znieczuleniu. Nacięcie jest na tyle małe, że nie powoduje żadnych komplikacji i kotka szybko wróci po nim do formy. Jeśli jajników nie ma, to nie trzeba się martwić, że pupilka zajdzie w nieplanowaną ciążę.

Masz wątpliwości? Zleć sterylizację

Tak naprawdę najrozsądniejszym rozwiązaniem dla właściciela, który nie wie, czy jego kotka była wysterylizowana, jest poddanie pupilki temu zabiegowi. Jeśli w trakcie weterynarz stwierdzi, że sterylizacja była już przeprowadzona, po prostu zaszyje nacięcie.

Sterylizacja nie jest żadnym barbarzyństwem, a przejawem odpowiedzialności. Pozwoli uchronić kotkę przed poważnymi schorzeniami, w tym nowotworami i znacznie poprawi jej komfort życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie