Nie wiesz, czy kot jest dla Ciebie? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Posiadanie kota wiąże się z wieloma obowiązkami, ale przede wszystkim daje mnóstwo satysfakcji. Wiele osób rozważa przygarnięcie lub kupienie mruczka, jednak nie ma żadnego doświadczenia w opiece nad kotem i nie wie, czy jest to zwierzę dla nich. Na szczęście można to sprawdzić na kilka sposobów, które omawiamy w naszym poradniku.

Spędź trochę czasu u znajomych kociarzy

Jeśli masz znajomych posiadających kota, to koniecznie umów się z nimi na od dawna przekładaną kawę. W ciągu kilku godzin będziesz w stanie wstępnie ocenić, czy towarzystwo kota Ci odpowiada, czy nie masz objawów alergii, czy nie przeszkadza Ci widok kłaczków na podłodze i charakterystyczny zapach. Wypytaj też znajomych o wszystko, co może Cię interesować w związku z ewentualnym posiadaniem kota.

„Wypożycz” kota

Znajomi czy ktoś z rodziny wyjeżdżają na wakacje i szukają opieki dla swojego kota? Zgłoś się na ochotnika! W ten sposób bez żadnych długofalowych konsekwencji zostaniesz „właścicielem” kota i będziesz mógł naprawdę rzetelni ocenić, czy warto przygarnąć lub kupić własnego mruczka. Nie ma lepszego przetarcia dla przyszłego właściciela.

Idź do kociej kawiarni

W całej Polsce powstaje coraz więcej kawiarni, w których rządzą zwierzęta. Cieszą się one ogromną popularnością wśród osób czujących potrzebę kontaktu z np. kotami, natomiast niemających warunków do posiadania własnego zwierzaka. Znajdź taką kawiarnię w Twojej okolicy i wybierz się do niej na kilka godzin, podczas których dowiesz się sporo o kotach.

Porozmawiaj z opiekunami w schronisku

Jeśli planujesz przygarnąć kota ze schroniska, to koniecznie umów się na rozmowę z jednym z opiekunów i wypytaj go o wszystko, co może mieć związek z posiadaniem mruczka. Opisz swój charakter, tryb pracy, przyzwyczajenia – na tej podstawie opiekun wstępnie podpowie Ci, czy nadajesz się na właściciela mruczka.

Pamiętaj: najważniejsze jest to, aby nie podejmować spontanicznej, nieprzemyślanej decyzji. Do posiadania kota trzeba mieć 100-procentowe przekonanie. Jeśli go nie masz, to najwyraźniej nie jest to jeszcze odpowiedni czas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie