Największy kot domowy

Maine coon – pieszczoch o sporych rozmiarach

Rasa maine coon bez wątpienia należy do grona najpopularniejszych na całym świecie. Wpływ na to ma nie tylko bardzo efektowny wygląd kota, ale także jego sympatyczne usposobienie. To prawdziwa ozdoba domu, świetny towarzysz człowieka. W dodatku koty te są ponadprzeciętnie inteligentne, dlatego ich prowadzenie nie jest kłopotliwe. Warto poznać tę rasę nieco bliżej.

Spośród powszechnie dostępnych ras kotów domowych maine coon jest największy. Dorosłe kocury potrafią osiągać wagę do 11 kilogramów, mierzyć w kłębie do 41 centymetrów i mieć długość nawet ponad 120 centymetrów. To do tej rasy należy rekord Guinnessa w długości kota domowego – pewien osobnik osiągnął 123 centymetry. Kotki są oczywiście odpowiednio mniejsze – ważą do 7 kilogramów.

Kot ten ma bardzo umięśnioną sylwetkę i mocny układ kostny, który musi sprostać dźwiganiu znacznego ciężaru. Charakterystyczne jest to, że kształt ciała rasy układa się w prostokąt. Warto przy tym wiedzieć, że rasa dość wolno się rozwija – pełne rozmiary kot osiąga dopiero w okolicach 3-5 roku życia.

Informacje podstawowe

Maine coon zaliczany jest do grona kotów półdługowłosych (kategoria II wg FIFe) i jest oznaczona kodem MCO. Pełna nazwa rasy to Maine coon, choć można także używać mainkun. Kot wywodzi się ze stanu Maine w Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych.

Historia powstania rasy nie jest do końca jasna i tak naprawdę musimy opierać się na legendach. Jedna z nich głosi, że amerykańscy hodowcy skrzyżowali zdziczałego kota domowego z szopem praczem, z czego miałby wynikać obecny, bardzo charakterystyczny wygląd mainkuna (przede wszystkim pędzelki na uszach).

Inna historia przywołuje postać kapitana Charlesa Coona, który miał przypłynąć do Stanów Zjednoczonych z egzotycznymi, długowłosymi kotami na pokładzie, a te krzyżowały się z lokalnymi kotami domowymi. Trudno dociec, która wersja jest bardziej prawdziwa.

Stworzony dla rodziny

Maine coon to kot bardzo inteligentny i przyjacielski. Rasa jest z pełną odpowiedzialnością polecana rodzinom z dziećmi. Kot jest nieufny w stosunku do obcych i bardzo przywiązuje się do ludzi, których zna. Akceptuje inne koty czy generalnie zwierzęta, lubi bawić się z dziećmi, ale niekoniecznie długo leżeć na kolanach właściciela i domagać się pieszczot.

Warto przy tym pamiętać, że maine coon wymaga dużej aktywności, ponieważ są to koty energiczne – daleko im do klasycznych kanapowców. Trzeba więc zapewnić pupilowi możliwość wychodzenia lub przynajmniej stworzyć mu w domu warunki do zabawy.

Ciekawostka

Rasa ta lubi wodę. Podobno ma to być pozostałość po czasach jej powstawania, gdy koty często przebywały na statkach marynarskich.

Zdjęcie: autor Ankord oraz źródło

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie