Na co nie pozwalać gościom w stosunku do kota?

Właściciele kotów, którzy często przyjmują gości, zawsze mają ten sam problem: jak nie dopuścić, aby wizyta znajomych przeistoczyła się w kocią traumę? To wcale nie jest wyimaginowane zagrożenie. Wiele kotów bardzo źle znosi towarzystwo obcych ludzi, hałasy towarzyszące domowej imprezie czy notoryczne próby brania ich na ręce, zwłaszcza przez dzieci. Warto zatem wiedzieć, na co nie powinno się pozwalać gościom w stosunku do kota, lojalnie ich o tym uprzedzając jeszcze zanim przekroczą próg mieszkania czy domu.

Zmuszanie kota do zabawy

Pewnie, że goście zachwyceni widokiem kota mogą mieć ogromną ochotę na pobawienie się z nim. Jeśli jednak sam mruczek niespecjalnie chce się bratać z obcymi ludźmi, to goście muszą to uszanować. Uczul ich, aby pod żadnym pozorem nie naciskali, nie gonili kota po mieszkaniu i nie dotykali jego zabawek. Możesz dla pewności przestrzec, że kot bywa agresywny – to powinno skutecznie zahamować ich zapędy.

Rada

Niedopuszczalne jest także robienie z kota zabawki dla znudzonych dzieci

Szukanie go po domowych zakamarkach

Każdy kot ma w domu takie miejsce, które jest święte i zapewnia mu spokój oraz bezpieczeństwo. Goście nie mogą łamać reguł i niepokoić mruczka, gdy odpoczywa w swoim ulubionym zakamarku. Szczególną uwagę trzeba tutaj zwrócić dzieciom, które mogą nie wiedzieć, że kot potrzebuje spokoju.

Branie na ręce

Nie wszystkie koty to lubią, a można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że większość nie przepada za braniem ich na ręce. Powiedz swoim gościom, aby nawet tego nie próbowali, ostrzegając przed ryzykiem zniszczenia kreacji czy nawet dotkliwymi zadrapaniami.

Dokarmianie

Jest surowo zabronione! A już zwłaszcza, gdy kot jest na diecie i nie może dostawać żadnych przekąsek. Dokarmianie nie musi być przejawem złej woli – wiele osób chce się w ten sposób przypodobać kotu, jednak tego typu próby trzeba zdusić w zarodku i konsekwentnie upominać gości, którzy szykują się do rzucenia kotu kawałka szynki.

Wypuszczanie z domu

Jeśli mamy kota niewychodzącego, a w dodatku ze skłonnością do ucieczek, to trzeba koniecznie uczulić gości na to, aby nie pozwalali mruczkowi wyjść z domu. Szczególnie dotyczy to palaczy, którzy kilkakrotnie podczas imprezy będą wychodzić na papierosa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie