Posiadanie kota z pozoru wydaje się być łatwizną. Zwierzak i tak sam zagospodarowuje sobie większość doby, nie wymaga wychodzenia z nim na spacery czy organizowania szaleńczych zabaw. To jednak potrafi uśpić czujność właścicieli. Wiele osób popełnia ciężkie grzechy wobec swoich kotów, a co gorsza, nie zdaje sobie z tego sprawy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, w jakich sytuacjach wyrządzasz swojemu mruczkowi krzywdę, choć jesteś święcie przekonany, że robisz dobrze.
Kot wychodzący pozornie jest szczęśliwy, bo może sobie zwiedzić okolicę, zaspokoić instynkt łowiecki i rozruszać mięśnie. Jednak to rozwiązanie ma więcej minusów niż plusów. Przede wszystkim wypuszczanie kota na dwór naraża go na wielkie niebezpieczeństwo. Zwierzę może zostać potrącone, skradzione, zgubić się, zjeść truciznę lub złapać śmiertelną chorobę. Nie wypuszczaj pupila – możesz mu stworzyć świetne warunki do życia nawet w małym mieszkaniu.
Skoro mruczek domaga się jedzenia, to trzeba mu rzucić jakiś smakołyk – tak myśli wielu właścicieli, ale niestety jest to fatalne podejście. Jego konsekwencją jest epidemia otyłości wśród kotów domowych. Weterynarze biją na alarm, że problem stał się bardzo poważny. Otyłość prowadzi do przedwczesnej śmierci zwierzęcia i znacznego obniżenia jego komfortu życia. Dlatego nie przekarmiaj pupila – dawaj mu tylko tyle jedzenia, ile jest mu niezbędne.
Nie jest to wielki grzech, o ile balkon został wcześniej dobrze zabezpieczony. Wiemy jednak, że różnie z tym bywa. Zostawianie kota samego na balkonie bez siatki ochronnej, to przykład skrajnej nieodpowiedzialności. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zwierzę spadło ze znacznej wysokości i doznało ciężkich obrażeń lub nawet zginęło na miejscu. Nie, wbrew popularnej hipotezie, kot nie ma dziewięciu żyć.
To koci przysmak, dlatego można od czasu do czasu zaserwować pupilowi trochę wątróbki. Jednak absolutnie nie powinna to być podstawa kociej diety! Wątróbka zawiera mnóstwo metali ciężkich, które obciążają organizm zwierzęcia i mogą doprowadzić do poważnych chorób, szczególnie układu moczowego. Pamiętaj – wątróbka tak, ale tylko okazjonalnie.
Miłości do kota nie można utożsamiać ze spełnianiem wszystkich jego zachcianek. To przede wszystkim odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pupila. Pamiętaj o tym, aby być jeszcze lepszym właścicielem.