Każdy kot ma inny charakter, co powinno być dość oczywiste dla właścicieli. Tymczasem zbyt często nie zwracamy uwagi na to, jak zachowuje się pupil, jakie są jego potrzeby, czego się boi i na czym szczególnie się skupia. To błąd, ponieważ nie można traktować kotów jedną miarą. To tak, jak z ludźmi: są osoby przebojowe, introwertycy, liderzy, dusze towarzystwa, ale też wrażliwcy. Jeśli mieszkasz pod jednym dachem z kotem-wrażliwcem, musisz poświęcić mu nieco więcej uwagi. Jak się nim prawidłowo zajmować?
Zmiany są największym wrogiem kociego wrażliwca. Mruczek źle znosi przeprowadzki, nawet dłuższe podróże samochodem czy wyjazdy na wakacje. Na jego psychikę kiepsko wpłynie także przemeblowanie mieszkania. Są koty tak wrażliwe, że potrafią ciężko odchorować zmianę położenia kuwety czy miski z jedzeniem!
Dlatego jeśli widzisz, że Twój kot na zmianę reaguje spadkiem aktywności, unikaniem kontaktu i zaszywaniem się w swoim legowisku, staraj się nie fundować mu takich stresów. Jeśli musisz coś zmienić w mieszkaniu, to pozwól pupilowi się z tym oswoić, np. dokładnie powąchać nowe meble czy polizać ścianę z nowym kolorem (o ile jest ekologiczna!).
Życie z kocim wrażliwcem oznacza konieczność regularnego sprawdzania, czy z pupilem wszystko jest w porządku. Warto raz na jakiś czas zważyć zwierzaka i przekonać się, czy przypadkiem zbytnio nie schudł lub nie utył. Oczywiście analizujemy ilość zjadanej karmy i wypijanej wody.
Zmiany w wyglądzie kota, a tym bardziej w jego zachowaniu, mogą świadczyć o jakimś ciężkim dla niego przeżyciu. Niektóre koty mają wrażliwą nie tylko psychikę, ale też układ pokarmowy, dlatego fatalnie reagują na zmianę karmy. Jeśli podejrzewasz, że z pupilem dzieje się coś złego, obserwuj go przez kilka dni, a gdy nie będzie poprawy, profilaktycznie zawieź go do weterynarza.
Wrażliwe koty bardzo potrzebują bliskości. Jeśli zwierzak ufa Ci w 100%, to jak najczęściej bierz go na kolana i urządzaj wieczorne sesje relaksacyjne. Możesz to robić np. poprzez masaż ciała pupila – na naszym portalu znajdziesz poradnik na ten temat.
Staraj się poświęcać swojemu wrażliwemu kotu jak najwięcej uwagi. Nie strofuj go za byle co, nie stosuj systemu kar, ale też nie zmuszaj go do bliskości, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Tutaj liczy się odpowiednie wyczucie chwili.