Masz na zbyciu trochę „zielonych”? Poznaj 3 najdroższe rasy kotów na świecie

Mateusz Nowak
27.06.2016

Kota można po prostu przygarnąć ze schroniska, wziąć do domu z ulicy (o ile sam się do nas przybłąkał i nie ma obroży) lub kupić w hodowli. To najprostsze i z reguły najtańsze opcje. Jeśli jednak chcesz mieć w domu prawdziwie rzadką rasę kota, której prawdopodobnie nie ma nikt inny w Twoim mieście, musisz sięgnąć głęboko do kieszeni (lub się zapożyczyć). Oto 3 najdroższe rasy kotów domowych na świecie – naprawdę trudno je zdobyć.

Miejsce 3 – kot bengalski

Bengal jest przepięknym kotem, który powstał ze skrzyżowania kota domowego z kotem bengalskim i w kwestii wyglądu przejął większość cech tego drugiego. Co ciekawe rasa została udomowiona dopiero w 5. pokoleniu – wcześniej kot wykazywał zbyt dużą agresję i niezależność. Z tego powodu kot bengalski nie jest jeszcze zbyt popularny, a tym bardziej powszechny. W naszym kraju spotyka się go rzadko.

Z wyglądu bengal przypomina lamparta – w oczy od razu rzucają się charakterystyczne cętki. Jest to kot o dużych rozmiarach, co należy wziąć pod uwagę kupując kocię. Kocur może ważyć nawet 10 kilogramów i osiągać znaczną wysokość w kłębie. Dużo mniejsze są natomiast kotki.

Cena? W przypadku zakupu kota bez praw hodowlanych musimy wydać minimum 3 tysiące złotych. Kot, który będzie mógł zostać reproduktorem kosztuje nawet 9-10 tysięcy złotych. Najbardziej poszukiwane osobniki na świecie osiągają ceny grubo przekraczające 50 tysięcy złotych.

Miejsce 2 – Savannah

Savannah to bardzo ciekawa rasa kota powstała ze skrzyżowania kota domowego z serwalem. Wybierają ją osoby, które marzą o posiadaniu Ashera, ale ich na niego nie stać – Savannah zachowuje podobny wygląd, jest jednak rasą znacznie tańszą.

Savannah jest rasą stosunkowo młodą – pierwszy kot z krzyżówki urodził się w 1986 roku. Dorosłe zwierzęta mają charakterystyczne cętki (kot jest podobny do leoparda), są szczupłe, ale osiągają spore rozmiary – samce około 8-9 kilogramów wagi i nierzadko ponad 40 centymetrów wysokości w kłębie.

Kot tej rasy może kosztować od 5 do nawet blisko 200 tysięcy złotych! Wszystko zależy od tego, z której generacji pochodzi. Najbardziej pożądane są osobniki z pierwszej generacji, które zachowały 50% genów serwala.

Miejsce 1 – Ashera

Ashera to bez wątpienia najrzadsza, a przez to najdroższa rasa kotów na świecie. Powstała ze skrzyżowania kota domowego z serwalem i leopardem. Dzięki temu ma bardzo charakterystyczny wygląd (cętki, trójkątna głowa) oraz osiąga duże rozmiary – kocury ważą nawet 15 kilogramów przy długości ciała przekraczającej metr i wysokości ponad 50 centymetrów.

Jest to kot piękny, ale ekstremalnie drogi. Ceny kociąt mieszczą się w przedziale od około 80 do blisko 500 tysięcy złotych! Wpływ na to ma przede wszystkim rzadkość przedstawicieli rasy. Genetycznie koty Ashera są niemal identyczne jak Savannah. Dlatego wiele osób wybiera tę drugą rasę, z uwagi na dużo niższą cenę.

Drogo, prawda? No cóż, są to bardzo rzadkie rasy kotów, na pewno nie dla każdego. Spokojnie, wiernym przyjacielem człowieka może być również dachowiec ze schroniska, a kto wie, czy nie lepszym?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie