Magiczne pół roku, czyli stopniowe wkraczanie w dorosłość

Koty, co oczywiste, dorastają znacznie szybciej niż ludzie. Zdaniem weterynarzy i behawiorystów kluczowym momentem jest ukończenie pół roku. Wówczas kot przestaje być dzieckiem, a staje się nastolatkiem, który lada moment wkroczy w dorosłość. To czas, w którym właściciel powinien pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach. Jakich? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

To już naprawdę duży kot!

Po ukończeniu szóstego miesiąca życia kot zaczyna nabierać dorosłej postury. Mniej więcej w tym okresie osiąga 3/4 swojej nominalnej wielkości ciała, dlatego wygląda już poważnie, co wielu właścicieli skłania do przejścia na karmę dla dorosłych kotów. Nie warto się z tym jednak spieszyć. Dobra zasada głosi, że kota uznaje się za dojrzałego po ukończeniu roku życia.

Pomimo dorosłego wyglądu, Twój kot nadal zachowuje się dość dziecinnie. Ciągle chce się bawić, jest nieposłuszny, testuje granice Twojej cierpliwości, czasami coś zrzuci, próbuje wszędzie zaglądać. To nie potrwa już długo, dlatego napawaj się tymi chwilami, choć czasami możesz czuć poirytowanie.

Odrobaczanie

W szóstym miesiącu życia kot powinien otrzymać ostatnią dawkę środka na pasożyty. Kolejne będzie mu już podawać właściciel – częstotliwość zależy od tego, ile kotów zamieszkuje pod jednym dachem i czy zwierzak ma możliwość swobodnego wychodzenia na dwór. Jeśli tak, odrobaczanie należy powtarzać co kwartał. W przeciwnym razie wystarczy to robić raz na pół roku.

Przyzwyczajanie do mycia zębów

Półroczny kot ma już wszystkie zęby stałe, dlatego należy nauczyć go podstaw higieny. Właściciel może w formie zabawy oswajać zwierzaka z wkładaniem mu do pyszczka palca lub różnych przedmiotów. Jest to etap poprzedzający użycie szczoteczki dla kotów wraz ze specjalną pastą. Młody kot powinien bez problemu to zaakceptować, co znacznie ułatwi późniejsze szczotkowanie kłów.

Decyzja o kastracji

Po ukończeniu pół roku kot zaczyna osiągać dojrzałość płciową, dlatego jest to dobry moment, aby rozważyć kastrację zwierzęcia. Jeśli mruczek nie jest przeznaczony do rozrodu, rozsądnie jest poddać go temu zabiegowi. Będzie to korzystne dla jego zdrowia fizycznego (szczególnie w przypadku kocic), jak i psychicznego.

Jak widać w momencie, gdy kot kończy pół roku, na właściciela spada całkiem sporo obowiązków i zaczyna się czas podejmowania ważnych decyzji. Jest to bardzo ważny etap w życiu zwierzęcia, który będzie rzutować na jego dalszym rozwoju.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie