Legowisko dla kota – czy jest mu faktycznie niezbędne?

Problem, z którym mogło spotkać się wielu właścicieli puchatych czworonogów. Kupujemy naszemu pupilowi legowisko, a on – z charakterystyczną dla siebie nonszalancją – traktuje je jak powietrze. Nie chce w nim spać, odpoczywać, mogłoby dla niego nie istnieć. Powstaje więc pytanie, czy legowisko dla kota jest mu faktycznie niezbędne do szczęścia? Niekoniecznie, ale uważamy jednak, że warto je w domu mieć. Dlaczego?

Do czego przydaje się legowisko dla kota?

Kot, który nie korzysta z legowiska, najczęściej śpi lub drzemie (czyli spędza 2/3 swojego życia) na domowej kanapie czy wręcz w łóżku właściciela. Choć może to wyglądać rozkosznie, to w praktyce nie do końca się sprawdza. Z prostych przyczyn, głównie estetycznych.

Koty, szczególnie długowłose, bardzo intensywnie i często linieją. Część ich włosów zostaje na kanapie, co wymaga jej regularnego odkurzania. Jeśli to zaniedbamy, bo przyzwyczailiśmy się już do tego widoku, możemy dorobić się opinii niechlujów. Nasi goście niekoniecznie będą mieli ochotę siadać na takiej zapuszczonej kanapie, w obawie przed zabraniem części włosów ze sobą. Dla wielu jest to po prostu widok obrzydliwy.

Drugą kwestią jest wyznaczenie w domu konkretnych stref. Nawet wielki miłośnik kotów powinien swojemu pupilowi postawić pewne szlabany. W przeciwnym razie inteligentne zwierzę momentalnie wyczuje naszą słabość i – czasami dosłownie – wejdzie nam na głowę. Spanie z kotem w jednym łóżku jest niehigieniczne, a także niewychowawcze. Zwierzak powinien wiedzieć, że są w domu strefy przeznaczone tylko dla człowieka i w nie nie ingerować. W ten sposób stymulujemy jego instynkt – w naturze przecież kot raczej ludzi unika, a już na pewno nie wchodzi im w drogę.

Jak zachęcić kota do spania w legowisku?

Zdarza się oczywiście, że mimo naszych starań kot uparcie odmawia spania w legowisku i szuka dla siebie innych kątów. Wówczas powinniśmy go do tego maksymalnie zachęcić. Jak? Najprościej – wrzucając do legowiska jakieś smakołyki. Raczej unikajmy bawienia się z kotem w jego legowisku, bo zwierzak musi je kojarzyć z odpoczynkiem i wiedzieć, że gdy już się tam położy, to nikt nie będzie mu przeszkadzać.

Z czasem kot powinien przekonać się do swojego posłania i zacząć je wykorzystywać. Pamiętajmy, aby legowisko było ustawione z dala od kuwety, w zacisznym miejscu, w którym kot najchętniej spędza czas. Wybierajmy modele dobrej jakości, estetycznie obszyte, wytrzymałe.

Posiadanie legowiska ma jeszcze jedną zaletę. Kot zostawia w nim mnóstwo swoich zapachów, co będzie pomocne w sytuacji, gdy będziemy musieli się przeprowadzić, podczas wakacyjnego wyjazdu czy gdy zajdzie konieczność powierzenia opieki nad zwierzakiem naszej rodzinie lub znajomym. Wówczas taki przedmiot będzie kotu przypominać o domu i podniesie jego poczucie bezpieczeństwa.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie