Które rasy kotów najmniej kłaczą?

Kłaczenie to jedna z największych wad posiadania kota, zwłaszcza z punktu widzenia osób pedantycznie dbających o czystość w domu czy w mieszkaniu. Jeśli nie znosisz widoku włosów na kanapie, ubraniach i podłodze, a jednak marzy Ci się posiadanie mruczka, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko wybrać przedstawiciela odpowiedniej rasy. W naszym poradniku wymieniamy te najmniej kłaczące rasy kotów.

Sfinks

Trudno zacząć od innej rasy, ponieważ to właśnie sfinksy uchodzą za wyjątkowo nieproblematyczne pod względem kłaczenia. Powód jest prozaiczny: mamy tutaj do czynienia z rasą kotów pozbawionych sierści, co oczywiście eliminuje efekt linienia.

Z drugiej jednak strony sfinksy wymagają intensywnej pielęgnacji skóry (olejowanie, regularne kąpiele) oraz utrzymywania wyższej temperatury w mieszkaniu.

Cornish Rex

Popularna w Polsce rasa kotów, której również nie dotyczy problem linienia. Co prawda Cornish Rex ma sierść, ale jest ona na tyle krótka i miękka, że niemal jej nie widać. Koty mogą zostawiać niewielkie ilości sierści na ubraniach, jednak nie jest to wielki problem nawet dla pedantów.

Devon Rex

Rasa bardzo podobna do Cornish Rexa, która również posiada tylko krótką, ledwie widoczną i zupełnie niekłopotliwą sierść.

Kot brytyjski krótkowłosy

Obecność tej rasy w naszym zestawieniu może być lekkim zaskoczeniem, ponieważ Brytyjczyk ma imponujące futro. Nie linieje jednak tak intensywnie jak chociażby Ragdoll czy Maine Coon, dlatego można go rozważać do domu, w którym istotne jest utrzymanie porządku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie