Choć koty wydają się być zwierzętami o wyjątkowo silnej psychice i zakorzenionej w ich charakterze niezależności, to musisz wiedzieć, że tak naprawdę są niesamowicie wręcz wrażliwe. Kota bardzo łatwo można urazić, a w konsekwencji zniechęcić do siebie i tym samym zepsuć mozolnie budowaną relację. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, nawet przypadkowo, to koniecznie unikaj zachowania, które na pewno nie spodoba się Twojemu mruczkowi. Kilka przykładów wymieniamy w naszym poradniku.
Koty tego nie znoszą, ponieważ same zachowują się raczej cicho i kompletnie nie rozumieją, dlaczego człowiek podnosi głos w celu komunikowania się z nimi. Krzyki świadczą również o niestabilności emocjonalnej, co dla kota jest jasnym sygnałem, że powinien się wycofać i traktować człowieka z nieufnością.
To jeszcze gorsze niż krzyki. Przemoc fizyczna w stosunku do kota nie ma żadnego sensu, nic dzięki niej nie osiągniesz, a tylko zepsujesz dotychczasową relację. Koty nie wybaczają bicia, zapamiętują sobie takie sytuacje do końca życia i już nigdy nie obdarzą agresywnego człowieka pełnym zaufaniem. Wynika to z ich wyjątkowo wrażliwej natury.
Koty fatalnie reagują na zmiany, zwłaszcza te wprowadzane gwałtownie. Jeśli sam lubisz, gdy wokół Ciebie dużo się dzieje, kilka razy w ciągu roku przestawiasz meble, ciągle zmieniasz wyposażenie mieszkania i elementy dekoracyjne, to wiedz, że kotu to się nie podoba. Szczególnie poważnym wykroczeniem w stosunku do mruczka jest zmienianie położenia przedmiotów, które należą do niego – na przykład przestawianie kuwety, misek z jedzeniem i wodą czy legowiska.
Nie chodzi tutaj wcale tylko o wspomniane wcześniej krzyki, ale także zwykłą domową krzątaninę. Decydując się na posiadanie kota trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dotychczasowe przyzwyczajenia domowników mogą być dla niego trudne do zaakceptowania. Przykładowo: koty źle reagują na głośną muzykę, głośne oglądanie telewizji, hałasowanie garnkami w kuchni czy nawet chrapanie właścicieli.