Kot pod choinkę? Fatalny pomysł! 5 powodów

Mateusz Nowak
28.11.2018

Tytułowa choinka to oczywiście tylko przykład. Żadna okazja nie jest bowiem dobra, aby wręczyć bliskiej osobie prezent w postaci kota. Owszem, autorowi tego pomysłu może się wydawać, że każdy zachwyci się widokiem maleńkiego, ślicznego kociaka. To jednak nie jest wcale takie pewne. Dlaczego nigdy nie należy kupować kota na prezent? Poznaj 5 najważniejszych argumentów.

  1. Kot to nie rzecz! - ten argument odwołuje się do szeroko pojętej przyzwoitości i odpowiedzialności za los zwierząt. Przedmiotowe traktowanie kota może zostać bardzo źle odebrane przez osobę, do której trafi taki „prezent”.
  2. Narażanie na koszty – kot rośnie, je, wymaga opieki weterynaryjnej, szczepień, kastracji/sterylizacji, odrobaczania, zabawek, artykułów higienicznych – można tak wymieniać długo. Wszystko to kosztuje, czasami niemało, dlatego skrajną nieodpowiedzialnością jest skazywanie kogoś na konieczność wydawania swoich ciężko zarobionych pieniędzy na kota.
  3. Ryzyko, że kot trafi do schroniska – nawet jeśli osoba obdarowana ucieszy się z „prezentu”, to jej zapał może szybko minąć, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie miała kota. Nagle okaże się, że zwierzę wymaga leczenia, nie lubi zostawać samo w domu, przeraźliwie miauczy po nocach, jest nieznośne itd. Co wtedy? Czy nowy właściciel będzie mieć dość samozaparcia, aby poświęcić się zwierzakowi? A może po prostu stwierdzi, że nie ma na to czasu i wyrzuci kota na ulicę? Trzeba brać pod uwagę każdy scenariusz i nie podejmować ryzyka kosztem losu zwierzęcia.
  4. Alergia – większość osób nie ma pojęcia, że mają alergię na składnik kociej śliny (to on jest alergenem, wcale nie sierść). Nie można więc zakładać, że obdarowana osoba na pewno będzie mogła mieszkać z kotem pod jednym dachem. W ciężkich przypadkach konieczne jest usunięcie alergenu, co w tej sytuacji skończy się usunięciem... kota.
  5. Niektórzy po prostu nie chcą mieć zwierzęcia – bo ich nie lubią, bo nie mają czasu, bo cenią sobie niezależność i swobodę, bo chcą wyjeżdżać na wakacje wtedy, gdy mają na to ochotę itd. Uszczęśliwianie kogoś na siłę jest bardzo złym pomysłem i zwykle przynosi odwrotny skutek.

Każdy powinien więc kierować się jedyną słuszną zasadą: kota, ani żadnego innego zwierzęcia, nie należy kupować na prezent. Jest to nietaktowne, a ryzyko, że kot skończy na ulicy, jest zbyt duże.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie