Kot niewychodzący – jak osłodzić mu życie w zamknięciu?

Nie jest żadną tajemnicą, że koty niewychodzące żyją dłużej i nie są w żaden sposób narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Odpowiedzialny właściciel nie wypuszcza swojego kota samopas, dbając o jego zdrowie, higienę i eliminując ryzyko zgubienia się pupila. Z drugiej jednak strony kot niewychodzący może się straszliwie nudzić i cierpieć psychicznie, zwłaszcza jeśli wcześniej miał pełną swobodę (np. został przygarnięty z ulicy). Jak zatem osłodzić mu życie? Oto kilka propozycji.

Znajdź mu kompana!

Nie ma lepszego sposobu na ulżenie psychice niewychodzącego kota, niż wprowadzenie pod wspólny dach kolejnego osobnika. Dwa koty nigdy nie będą się nudzić, zawsze znajdą sobie coś do roboty i będą po prostu szczęśliwsze, nawet nie mając możliwości swobodnego wychodzenia z domu. Koniecznie rozważ ten sposób – a już na pewno, jeśli dopiero planujesz przygarnąć kota (wówczas szukaj „dwupaków”, najlepiej rodzeństwa).

Zadbaj o atrakcje w domu

Nie możesz sobie pozwolić na posiadanie dwóch kotów? W takim razie zrób wszystko, aby samotny osobnik nie mógł narzekać na śmiertelną nudę. Zapewnij mu dużo zabawek, w tym typowo kocich, jak drapak, konstrukcja do wspinania, pudełka i inne schowki. Koty to uwielbiają, dlatego jest szansa, że niewychodzący mruczek wcale nie będzie nieszczęśliwy.

Pozwól kotu wychodzić do ogródka

Masz dom z ogródkiem? Świetnie! Możesz zatem zapewnić swojemu kotu nieco więcej ruchu oraz pozwolić mu na choć częściowe zaspokojenie instynktu podczas krótkich spacerów po ogrodzie. Pozwól kotu wyjść z domu, ale tylko pod Twoim nadzorem – nie zostawiaj go samego w ogródku.

Zostaw otwarty balkon, ale koniecznie zabezpieczony!

Osoby mieszkające w bloku także mają możliwość zapewnienia kotu choć odrobiny frajdy z obcowania z naturą, świeżym powietrzem, zapachami i dźwiękami miasta. Wystarczy tylko pozwolić mruczkowi na wychodzenie na balkon.

Tutaj natomiast podkreślamy, że takie rozwiązanie wchodzi w grę wyłącznie wtedy, gdy balkon jest solidnie zabezpieczony przed upadkiem kota z wysokości, czyli w całości osiatkowany (siatka stalowa, drobnooczkowa).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie