Kot jako niespodzianka dla rodziny? Zapomnij o tym pomyśle!

Jeśli od dawna dyskutujecie w rodzinnym gronie o posiadaniu jakiegoś zwierzaka, natomiast ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to nie wychodź przed szereg. Pomysł zaskoczenia rodziny przygarnięciem lub zakupem kota wydaje się być świetny, natomiast w gruncie rzeczy jest niemądry. Dlaczego kot nie może pełnić roli niespodzianki dla rodziny? Oto najważniejsze argumenty.

Ryzyko, że u któregoś z domowników wystąpią objawy alergii

Co prawda statystycznie tzw. „alergię na kota” ma tylko 10 proc. społeczeństwa, ale w praktyce nieznośne objawy występują o wiele częściej – to przede wszystkim łzawienie oczu, katar oraz duszność. Jeśli nie masz 100 procent pewności, że żadne z domowników nie zdradza objawów alergii na kocie białko, to zapomnij o zrobieniu rodzinie takiej niespodzianki.

Jeśli okaże się, że ktoś nie może przebywać w towarzystwie kota lub co gorsza objawy alergii będą bardzo silne, to w skrajnym scenariuszu konieczne będzie nawet pozbycie się zwierzęcia – a to przecież nie jest zabawka.

Wywrócenie życia rodziny do góry nogami

Tak, koty są mniej angażujące niż psy. W zasadzie trzeba im tylko zapewnić jedzenie, wodę, odrobinę bliskości i regularnie czyścić kuwetę. Z kotami wychodzącymi to już w ogóle jest „życie jak w Madrycie”. Mimo wszystko mówimy tutaj o żywym zwierzęciu, za które właściciele biorą odpowiedzialność.

Zaskakując rodzinę przygarnięciem lub zakupem kota nie bierzesz pod uwagę, że np. partnerka marzy o długiej podróży w egzotyczne strony świata – kto w tym czasie zaopiekuje się kotem? No właśnie…

Zniszczenia, które są niemal pewne

Osobom wahającym się, czy kot rzeczywiście jest zwierzęciem dla nich, zawsze proponujemy prosty test. Wyobraź sobie, że wracasz dziś po południu do domu i znajdujesz w nim rozdartą kanapę oraz porysowaną szafkę RTV z frontami na wysoki połysk. Co robisz? Czy łatwo będzie Ci to przełknąć? No właśnie…

Koty niestety mają zwyczaj niszczenia różnych rzeczy (choć one tak tego nie odbierają), przynajmniej w młodym wieku. Dlatego zakup czy przygarnięcie mruczka bez bardzo dokładnego przemyślenia tego pomysłu i omówienia go z rodziną jest czymś, co kategorycznie odradzamy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie