Kocię porzucone przez matkę – co robić?

Wiele osób znalazło się już w takiej sytuacji i zawsze jest ona bardzo kłopotliwa. Mianowicie chodzi o znalezienie kilkunastodniowego kocięcia ewidentnie porzuconego przez matkę. Kotka mogła mieć różne powody, dla których zostawiła jedno ze swoich młodych (najczęściej jest to efekt instynktownego przeświadczenia, że nie będzie w stanie wykarmić wszystkich kociąt). Oczywiście nie można nad tą sytuacją przechodzić do porządku dziennego. Co zrobić, aby uratować kocię? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Zabezpiecz kocię

To pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką musisz zrobić. Nie udawaj, że nie widzisz malucha, nie licz też na to, że ktoś inny zajmie się tym „problemem”. Musisz okazać człowieczeństwo i zabezpieczyć kocię, które bez Twojej pomocy będzie skazane na straszną śmierć. Ostrożnie podnieś kotka, owiń go w np. szalik i zabierz do domu. Awaryjnie możesz podać maluchowi krowie mleko przez strzykawkę.

Zabierz malucha do weterynarza

Od razu po tym, jak zabezpieczysz znalezionego kotka, zadzwoń do lokalnej lecznicy weterynaryjnej i umów wizytę. W nagłym przypadku lekarz z pewnością znajdzie czas na zbadanie pacjenta. Podpowie Ci on również, że należy teraz zrobić, aby zwiększyć szanse kocięcia na przeżycie – m.in. poda Ci nazwy mieszanek mlecznych dla takich maluchów.

Powiadom lokalnych animalsów

W okolicy z pewnością działa jakaś organizacja złożona ze społeczników, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. Skontaktuj się z nią i zapytaj, czy nie może przejąć od Ciebie obowiązku zaopiekowania się znalezionym kocięciem. Niestety, takie organizacje zwykle są niedofinansowane, dlatego spodziewaj się raczej tylko wskazówek dotyczących pielęgnacji malucha oraz ewentualnie pomocy w zakresie znalezienia mu nowego domu.

A może zostanie u Ciebie?

Zastanów się, czy na pewno nie możesz stworzyć maluszkowi ciepłego, troskliwego domu. To przecież nie jest przypadek, że trafił właśnie na Ciebie. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że absolutnie nie masz warunków do zaopiekowania się kotem, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję ochłoń, opanuj emocje i przemyśl to raz jeszcze na spokojnie.

Spróbuj znaleźć kociakowi dobry dom

W ostateczności możesz zrobić maluszkowi wielki prezent i znaleźć mu taki dom, w którym będzie mógł dożyć późnej starości pod troskliwą opieką kochających właścicieli. Po prostu daj ogłoszenie na lokalnej grupie facebookowej ze zdjęciami kotka. Takie maluchy bardzo szybko znajdują nowych właścicieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie