Kiedy warto kupić rasowego kota? Najważniejsze argumenty

Rasowy kot jest drogi, często wymaga specyficznej pielęgnacji, a niektóre osobniki są wyjątkowo rzadkie, szczególnie w polskich hodowlach. To główne powody, dla których gros osób woli przygarnąć kota ze schroniska czy zaprosić do siebie zwykłego dachowca. Nie oznacza to jednak, że zakup rasowego kota jest pozbawiony sensu. Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których warto się zdecydować na ten krok.

Kiedy dziecko wierci dziurę w brzuchu

Oczywiście kaprys dziecka nie może być podstawą do zakupu kota, ale jeśli cała rodzina jest zgodna co do tego, że w domu powinien się pojawić mruczek, to warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka. W końcu to głównie ono będzie mieć kontakt z kotem – zwierzak powinien się mu więc podobać.

Trzeba jednak pamiętać, że dzieciom zwykle podobają się koty ras rzadkich lub bardzo drogich, jak persy czy syjamy. Tutaj należy mieć na względzie nie tylko koszt zakupu, ale także wydatki związane z późniejszą pielęgnacją pupila.

Kiedy zależy nam na konkretnych cechach charakteru

Nie da się ukryć, że zakup kota rasowego, pochodzącego z dobrej hodowli, jest obarczony najmniejszym ryzykiem, Jeśli w domu są małe dzieci i rodzicom zależy, by zwierzak miał z nimi dobry kontakt oraz nie był dla nich żadnych zagrożeniem, wybór rasowca jest bardzo odpowiedzialny.

Chodzi jednak nie tylko o dzieci. Koty różnych ras przejawiają często skrajnie różne potrzeby dotyczące np. aktywności czy kontaktu z człowiekiem. Są koty, które uwielbiają głośną wokalizację, są też takie, które przez całe życie nie wydają ani jednego dźwięku. To wszystko może mieć duże znaczenie dla przyszłych właścicieli.

Kiedy chcemy mieć pewność pochodzenia zwierzęcia

To bardzo ważny argument. Pewność pochodzenia kota ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników, ale też samego zwierzęcia. W profesjonalnych hodowlach o koty się dba. Nie ma możliwości, aby odpowiedzialny hodowca sprzedał klientom chore czy zbyt wcześnie odebrane od matki zwierzę.

Kupując kota rasowego, z rodowodem, płacisz więcej, jednak automatycznie dokładasz swoją cegiełkę do walki z pseudohodowcami. To oni są stanowią jedną z największych tragedii kotów, ale też psów i innych zwierząt domowych.

Kiedy myślimy nad założeniem własnej hodowli

W takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości: początek nowej hodowli może dać wyłącznie kot rasowy, z rodowodem, będący potomkiem dobrych rodziców.

Zakup kota rasowego jest również jedynym wyjściem dla właścicieli, którzy zamierzają prezentować swojego pupila na krajowych i międzynarodowych wystawach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie