Kiedy rasa kota ma znaczenie?

Choć dużo mówi się o tym, aby przygarniać bezdomne koty ze schroniska, to nie można mieć nikomu za złe, że postanowił kupić rasowego mruczka. Bywają sytuacje, w których takie rozwiązanie jest po prostu najlepsze – na przykład wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że kot będzie mieć określone cechy charakteru. Osobną kwestią jest natomiast wybór konkretnej rasy. Czasami ma to naprawdę duże znaczenie, a kilka typowych przypadków omawiamy w naszym artykule.

Gdy w domu są małe dzieci

Nie jest żadną tajemnicą, że wiele kotów – w odróżnieniu od psów – nie przepada za dziećmi. Inne je tolerują, natomiast niechętnie wchodzą z nimi w bliższą relację. Jeśli więc masz w domu małe dzieci i chcesz, aby mogły swobodnie i bezpiecznie bawić się z kotem, to potrzebujesz przedstawiciela konkretnej rasy – na przykład wyjątkowo przyjaznej dzieciom ragdoll.

Gdy prowadzisz specyficzny tryb życia

Mamy na myśli sytuację, w której właściciele pracują od rana do wieczora, przez co kot musiałby zostawać sam w domu na nawet kilkanaście godzin dziennie. Nie wszystkie mruczki dobrze znoszą samotność. Są jednak rasy, które całkiem nieźle sobie z tym radzą – na przykład bardzo popularny w Polsce kot brytyjski.

Gdy nie chcesz lub nie możesz poświęcać kotu dużo czasu

W takiej sytuacji radzimy postawić na przedstawiciela rasy, która nie jest szczególnie wymagająca pod względem zarówno kontaktu z człowiekiem, jak i zabiegów pielęgnacyjnych. Na pewno dobrym wyborem nie będzie np. pers, który nie dość, że kocha ludzi, to jeszcze potrzebuje regularnego szczotkowania puszystej sierści.

Gdy nie możesz sobie pozwolić na wysokie koszty posiadania kota

Szukaj więc przedstawiciela takiej rasy, która z jednej strony jest niekłopotliwa w pielęgnacji, a z drugiej cieszy się bardzo dobrym zdrowiem – unikniesz w ten sposób częstych wizyt u weterynarza, a tym bardziej bardzo kosztownego leczenia (odpukać).

Gdy masz już w domu psa

To mit, że psy i koty zawsze ze sobą wojują. Można znaleźć rasy kotów, które świetnie dogadują się z psami i śmiało mogą być nowymi członkami ludzko-psiej rodziny. Za przykład mogą nam tutaj posłużyć koty tonkijskie, koty syberyjskie oraz maine coon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie