Kiedy NIE zabierać kota na wakacje?

Wakacje z kotem? Dla wielu właścicieli jest to wręcz oczywisty wybór, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze ma to sens. Pamiętajmy, że większość mruczków źle znosi długie podróże, nawet wtedy, gdy są blisko ukochanej rodziny. Jeśli masz wątpliwości, czy warto zabrać pupila na urlop, to najwyraźniej coś jest na rzeczy. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, w których nie powinno się jechać z kotem na wakacje.

Kot bardzo męczy się w transporterze

Jeśli wiesz, że Twój pupil nienawidzi zamykania go w transporterze, nawet kilkunastominutowa podróż do weterynarza powoduje, że wpada w panikę i dostaje spazmów, to poważnie się zastanów nad sensem zabierania go na wakacje. Owszem, wiele osób pozwala kotom swobodnie przemieszczać się po samochodzie w czasie jazdy, ale nie jest to dobry pomysł z punktu widzenia bezpieczeństwa podróży.

Lecicie samolotem

W takiej sytuacji naprawdę rozsądniej będzie zostawić kota pod opieką rodziny czy znajomych, których zwierzak dobrze zna. Długa podróż samolotem jest bardzo stresującym przeżyciem dla mruczka, zwłaszcza, że przecież zwierzę będzie musiało być transportowane w luku bagażowym, bez dostępu do swojej rodziny.

Czeka Was bardzo długa jazda samochodem

Mieszkacie w Szczecinie, a na wakacje wybieracie się do Chorwacji? Przed Wami ponad 20 godzin jazdy, co jest mordęgą tak dla ludzi, jak i dla zwierzęcia. Nie skazujcie kota na taką męczarnię, ponieważ ta podróż może się fatalnie odbić na jego zdrowiu psychicznym (a przecież trzeba będzie jeszcze wrócić). Tutaj także lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie kotu opieki na miejscu.

Na miejscu nie ma warunków dla kota

Mamy na myśli chociażby sytuację, w której obiekt, w którym się zatrzymacie, nie jest przyjazny zwierzętom i nie ma możliwości, aby np. kot mógł sobie swobodnie spacerować po jego terenie. Trzymanie zwierzaka w ciasnym pokoju przez 2 tygodnie, podczas gdy pozostali domownicy bawią się na basenie, to słaba wizja z perspektywy kota, dlatego mimo wszystko radzimy zostawić go pod opieką kogoś zaufanego.

Planujecie dużo zwiedzać

A to wiąże się z koniecznością częstego jeżdżenia samochodem i regularnego zmieniania miejsc noclegowych. Takie wakacje nie będą żadną przyjemnością dla zwierzęcia, mogą również powodować niepotrzebny stres u właścicieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie