Jak wybrać dla siebie odpowiednią rasę kota? 5 kluczowych wskazówek

Chcesz mieć kota i nic nie jest w stanie Cię od tej decyzji odwieść. Świetnie, dołączysz do grona ludzi szczęśliwych. Stoisz jednak przed dylematem wyboru konkretnej rasy – dachowiec nie wchodzi w grę, bo chcesz mieć pewność, że z kociaka wyrośnie właśnie taki osobnik, który Ci się najbardziej podoba. To ważna decyzja, która będzie miała wpływ na Wasze wspólne – Twoje i kota – życie. Zanim wybierzesz rasę dobrze się zastanów nad kilkoma istotnymi aspektami. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 kluczowych wskazówek pomagających w podjęciu decyzji.

  1. Jak będzie wyglądać w przyszłości? - koty rosną bardzo szybko, są rasy, które pełen etap rozwoju fizycznego i psychicznego osiągają już między 6 a 12 miesiącem życia. To oczywiste, że z małego kociaka momentalnie wyrośnie duży osobnik. Jak duży? To koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Nawet jeśli bardzo podobają nam się koty o słusznych rozmiarach, ale mieszkamy w małej kawalerce, to lepiej poszukajmy sobie innej rasy. Nie chodzi tylko o to, że taki kot zajmuje dużo przestrzeni, ale też o fakt, że swoją posturą zdominuje otoczenie. Na duże rasy powinny również uważać osoby starsze, które nie mają sił, aby dźwigać swoich przyjaciół oraz ludzie, których nie będzie stać na kupno dużych ilości drogich karm.
  2. Pielęgnacja – bardzo ważna sprawa, o której nie można zapomnieć w czasie podejmowania decyzji. Pamiętajmy, że koty wymagają częstej pielęgnacji, a niektóre rasy wręcz bardzo częstej. Dobrym przykładem będzie tu pers – jest piękny i podoba się niemal wszystkim, ale czy na pewno zdajemy sobie sprawę z konieczności poświęcenia codziennie minimum pół godziny na rozczesywanie jego futra?
  3. Cechy charakteru – oczywistość, ale także zwracamy na to uwagę. Jeśli z natury jesteśmy ludźmi mało aktywnymi, to nie wybierajmy rasy, która potrzebuje ciągłych bodźców, częstych zabaw i spacerów. Lepiej sprawdzi się wtedy kot stateczny, lubiący się wylegiwać i ceniący sobie święty spokój.
  4. Koszty utrzymania – wspomniany już pers bez wątpienia należy do najdroższych w utrzymaniu ras, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Wybierając niektóre rasy będziemy musieli zainwestować sporo pieniędzy w zakup przyrządów do pielęgnacji sierści, specjalistycznych szamponów, a także regularne wizyty w salonach kociej piękności. Pamiętajmy też, że wiele ras wymaga podawania wysokiej klasy karmy, która także jest bardzo droga.
  5. Czy w domu są dzieci? - jeśli mamy dzieci, to wybierając konkretną rasę kota powinniśmy myśleć przede wszystkim o nich. Nie wszystkie zwierzaki bowiem dobrze znoszą kontakt z dziećmi, szczególnie te, które nie mają w zwyczaju często się bawić i raczej wolą samotne spędzanie czasu. Powszechnie uważa się, że idealną rasą dla dzieci jest pers – cierpliwy, przyjazny i zrównoważony psychicznie, dzięki czemu nie ryzykujemy, że będzie wobec dziecka agresywny.

Większość spośród tych porad to oczywistości, ale życie pokazuje, że właściciele zdają się o nich zapominać, ulegając emocjom lub modzie. To nie jest dobry kierunek. Rasy kotów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim cechami charakterologicznymi, które powinny mieć dla nas decydujące znaczenie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie