Trafił do Ciebie koci przybłęda i nie wiesz, jak się nim właściwie zająć, bo nie znasz jego wieku? To spory problem, szczególnie w przypadku bardzo młodych kotów, które wymagają przecież specjalnej diety, dostosowanej do potrzeb dorastającego organizmu. Istnieją na szczęście sposoby na to, aby w przybliżeniu określić wiek kota bez zaglądania w jego metrykę.
Koty rodzą się bez zębów, które jednak szybko zaczynają im wyrastać. U małych kociąt, które osiągnęły 8-9 tydzień życia, można doliczyć się 26 zębów mlecznych. Jeśli część zębów jest już stałych, wówczas zwierzę z pewnością skończyło już 3-4 miesiąc życia. Po pół roku w kociej paszczy powinien już znajdować się komplet 30 zębów stałych.
Jeśli kot wygląda na dorosłego i ma wszystkie zęby stałe, to jego przybliżony wiek zdradzi stan uzębienia. Do skończenia 2. roku życia kocie zęby powinny być białe. Między 3. a 6. rokiem życia zęby zaczynają się wyraźnie przebarwiać na żółto. Koty między 6. a 10. rokiem życia mają częściowo zużyte i mocno przebarwione zęby. Po 10. roku życia natomiast bardzo prawdopodobne są już braki w uzębieniu, jednak nie jest to regułą.
Jeśli kot może się pochwalić typowo „kocim” rozmiarem, to na pewno jest starszy niż rok. W przypadku tych zwierząt proces wzrostu postępuje wyłącznie do pierwszego roku życia – później koty mogą już tylko tyć, do czego nie właściciel nie powinien dopuścić.
Jeśli natomiast kot ma normalny rozmiar, ale jest wyraźnie osłabiony, wisi na nim skóra, ale nie wygląda na zabiedzonego, to prawdopodobnie mamy już do czynienia z seniorem, czyli ze zwierzakiem po 9. roku życia. W tym wieku u kotów zaczyna następować stopniowa utrata masy mięśniowej.
U bardzo młodych kotów poduszki łap są miękkie, dość delikatne i miłe w dotyku, natomiast pazury prezentują się niemal idealnie. U dorosłych zwierząt, które nie weszły jeszcze w wiek seniora, poduszki są znacznie twardsze, zmatowiałe, a pazury mogą się rozdwajać i wrastać w łapy. Koci senior ma zgrubiałe, bardzo suche poduszki, które mogą nawet odpadać. Jest to charakterystyczne dla kotów grubo po ukończeniu 10. roku życia.
Wygląd sierści
Wbrew pozorom nie wszystkie stare koty siwieją, dlatego nie jest to żaden wyznacznik wieku zwierzęcia. Jednak kondycja sierści może już nieco zdradzić na temat tego, czy mamy do czynienia z młodym czy ze starym osobnikiem. U kocich seniorów sierść jest często bardzo matowa i potargana, może również intensywnie wypadać. Młode koty natomiast z reguły cieszą się delikatnym, lśniącym i miłym w dotyku puszkiem.
Ważne!
Zły stan sierści może świadczyć o poważnej chorobie kota – niekoniecznie o jego podeszłym wieku.