Jak to możliwe, że kot wychodzący znajduje drogę do domu?

Mateusz Nowak
19.08.2019

No właśnie – jak? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Nad tym zjawiskiem pewnie zastanawia się spora część właścicieli kotów wychodzących. Na początku są obawy: czy mruczek na pewno wróci? Jak znajdzie drogę? Z czasem powroty stają się już czymś naturalnym i ciekawość w nas zamiera. Warto natomiast dowiedzieć się, w jaki sposób koty ustalają najlepszą trasę do domu.

Koci GPS

Naukowcy są zdania, że koty – w odróżnieniu chociażby od ludzi – wyczuwają pole magnetyczne naszej planety. To z kolei daje im ogromne zdolności nawigacyjne. Rzekomo mruczki bezbłędnie wyznaczają strony świata i zawsze wiedzą, w którym kierunku iść, aby np. znaleźć wodę.

Tworzenie mapy otoczenia

Każdy kot ma zdolność do zapamiętywania ogromnej liczby szczegółów otoczenia. Dzięki temu mruczki bez problemu tworzą wirtualne mapy, które umożliwiają im swobodne poruszanie się po okolicy i bezbłędne odnalezienie drogi do domu.

Podczas wędrówek Twój kot stopniowo zapamiętuje jakieś istotne elementy, które pomogą mu wyznaczyć trasę powrotną. Co ciekawe, nie musi ich nawet widzieć. Dla kota kluczowe jest to, co odbiera zmysłem słuchu. Mruczki słyszą wielokrotnie lepiej niż ludzie, rozpoznają także bardzo wysokie tony, dla człowieka niesłyszalne.

Kot wędrując nasłuchuje więc dźwięków z okolicy. Może to być np. szeleszczący liść, dźwięk trawy, po której stąpa, hałasy z pobliskiej fabryki czy dźwięk domofonu na klatce schodowej. Te drobiazgi mają dla niego ogromne znaczenie i pozwalają mu świetnie orientować się w otoczeniu.

Ciekawostka

Koty znacznie lepiej od ludzi selekcjonują dźwięki. Oznacza to, że z tego, co dla nas jest jednym wielkim hałasem, mruczek potrafi wybrać pojedyncze dźwięki. To także ułatwia mu nawigowanie po okolicy.

Dlaczego w takim razie koty giną?

Powody są bardzo różne, jednak najczęściej w grę wchodzi zbytnie oddalenie się od domu, na nierozpoznany teren. Zdarza się to szczególnie kocurom, które podążają za zapachem kotki w okresie rui. Wówczas zwierzak może się zwyczajnie zgubić i nie będzie w stanie odebrać dźwięków, które są charakterystyczne dla znanego mu otoczenia.

Aby zminimalizować ryzyko, że Twój kot pewnego dnia się zgubi, pozwól mu na poznanie jak największego obszaru w sąsiedztwie domu – możesz to zrobić podczas długiego spaceru na smyczy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest po prostu uniemożliwienie mruczkowi wychodzenia z domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie