Jak tanim kosztem zrobić budkę dla bezdomnych kotów?

Jeśli leży Ci na sercu los okolicznych bezdomnych kotów, ale nie możesz przygarnąć ich pod swój dach, to przynajmniej pomóż im przetrwać zimę. Poza dokarmianiem wskazane jest również zapewnienie ciepłego, suchego miejsca do spania i wypoczynku. Nie musisz wcale kupować drogiej budy – możesz wykonać ją samodzielnie bardzo tanim kosztem. Oto gotowy pomysł.

Znajdź duży karton

Karton, najlepiej gruby, na przykład po sprzęcie elektronicznym czy AGD, to bardzo dobry materiał na budkę dla kotów. Zapewni niezłą ochronę przed zimnem i wiatrem, a przy tym jest dostępny praktycznie za darmo. Zapytaj o niego np. w lokalnym sklepie spożywczym czy w serwisie AGD i RTV.

Owiń karton grubą folią

Aby karton nie przemakał, trzeba go zabezpieczyć przed deszczem, a do tego idealnie nadaje się gruba folia, na przykład budowlana. Owiń nią karton i przyklej ją solidnym klejem lub przymocuj zszywkami. Ostatnią warstwę można również wykonać przy użyciu folii typu stretch.

Gont lub blacha do zabezpieczenia dachu

Poszukaj kawałków gontu lub blachy trapezowej do okryć dachowych, co świetnie nada się do zabezpieczenia budki od góry. Dzięki temu karton nie przemoknie i do jego wnętrza nie będzie się przedostawać woda.

Do środka włóż słomę

Słoma to optymalny materiał do wypełnienia budki, ponieważ jest ciepła, nie zamaka i nie gnije. O słomę możesz poprosić w gospodarstwie rolnym czy w stadninie koni.

Koszt wykonania takiej budy to 0 zł, o ile skorzystasz z różnych odpadów, jakie można znaleźć np. w lokalnym PSZOK-u czy pozyskać od sąsiadów. Cała praca zajmie może godzinę, zatem do dzieła!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie