Jak postępować z niewidomym kotem?

Niewidomy kot wcale nie jest dużym problemem dla właścicieli. Spokojnie można z nim żyć pod jednym dachem i odczuwać z tego powodu olbrzymią satysfakcję. Jedyna różnica w stosunku do w pełni zdrowego kota polega na tym, że niewidomy mruczek wymaga odrobinę większego zaangażowania po stronie właścicieli. Sprawdź zatem, jak postępować z kotem, który stracił wzrok.

Żadnych zmian w domu/mieszkaniu

To najważniejsza zasada, o której trzeba pamiętać. Koty z zasady nie lubią zmian wokół siebie, a w przypadku niewidomych mruczków wprowadzenie jakiejś nawet małej rewolucji mogłoby być nawet niebezpieczne. Dlatego warto poczekać z większym remontem na czas, kiedy kota nie będzie już w domu.

Szczególnie istotne jest natomiast to, aby pod żadnym pozorem nie zmieniać położenia rzeczy należących do kota, z których zwierzę korzysta codziennie od wielu lat, czyli misek z jedzeniem i wodą, drapaka, legowiska, składziku zabawek, ulubionej poduszki etc.

Podchodząc do kota zadbaj, aby Cię usłyszał

Niewidomego kota można niestety bardzo łatwo przestraszyć, narażając go na niepotrzebną traumę. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk ciągłego mówienia do kota lub innego informowania go, że właściciel jest w tym samym pomieszczeniu, zbliża się, chce wziąć mruczka na ręce etc.

Możesz na przykład głośno stawiać kroki, robić klasyczne „kici-kici” czy odchrząknąć podchodząc do pupila. Nigdy natomiast nie dotykaj go znienacka i nie zaskakuj swoją obecnością.

Zakaz wychodzenia z domu!

Niewidomy kot pod żadnym pozorem nie może wychodzić sam z domu. Powinno to być zupełnie oczywiste dla właścicieli, choć niestety różnie z tym bywa. Jeśli już koniecznie chcemy, aby mruczek pooddychał świeżym powietrzem, to wyprowadzamy go na spacer na smyczy i w szelkach. Wędrówki samopas są zbyt niebezpieczne i prędzej czy później skończą się albo wypadkiem, albo zaginięciem kota.

Oznacz niebezpieczne strefy

Za takie strefy można uznać na przykład pomieszczenie gospodarcze, okolice kominka czy płyty grzewczej. Aby uchronić kota przed ryzykiem wypadku warto oznaczyć takie strefy przy pomocy np. cytryny, której zapach odstraszy mruczka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie