Ile „ludzkich” lat ma mój kot? Przelicznik dla ciekawskich

Temat stary, jak świat, ale wciąż fascynujący większość właścicieli. Z jakichś powodów chcielibyśmy wiedzieć, ile „ludzkich” lat ma nasz kot, pies, czy jakiekolwiek inne zwierzę domowe. Przeliczenie tego nie jest takie proste, a wszelkie „równania” najczęściej obarczone są dużą dozą zwykłych domysłów. W przypadku kotów sprawdzony wzór opracowali naukowcy specjalizujący się w badaniach i obserwacji tych właśnie zwierzaków. Publikujemy go specjalnie dla Was.

Jak długo żyje kot?

Patrzysz na niego, widzisz, jak siwieje, ale mimo to nadal ma w sobie mnóstwo energii pozwalającej mu skakać po szafach, gonić za włóczką i psocić się domownikom. To właśnie kocia natura. Są to zwierzęta niezwykle zwinne i zaradne, dlatego czas obchodzi się z nimi dużo łagodniej niż np. z psami. Koty domowe potrafią żyć nawet ponad 20 lat i do końca swoich dni cieszyć się niezłym zdrowiem. Ma to głównie związek z budową ich ciała – są lekkie, nie nadwyrężają zbytnio stawów, najczęściej dobrze się odżywiają (dba o to właściciel lub natura, która dostarcza dzikim kotom niezbędnych składników odżywczych).

Statystycznie najkrócej żyją koty bezdomne i dzikie – w grę wchodzi tutaj ich podatność na groźne choroby (kocią białaczkę, wściekliznę), a także zwykłe przypadki losowe. Najwięcej kotów ginie po prostu pod kołami samochodów. Niektóre nie przeżywają srogiej zimy, bo nie mają się gdzie schronić przed mrozem. Dlatego właśnie należy im pomagać, ale w rozsądny sposób, o czym możecie przeczytać w artykule poświęconym temu tematowi.

Ciekawostka:

Najstarszy w historii kot dożył do 36 lat – jest to światowy rekord, póki co niepobity.

Średnio w polskich warunkach klimatycznych przyjmuje się jednak, że koty dożywają do 14-18 lat.

Jak obliczyć wiek kota?

Pora na obiecany wzór. Nieco zmienia on dotychczasowy pogląd, że każdy rok kociego życia, podobnie jak u psów, należy mnożyć razy 7. Naukowcy opracowali jednak bardziej precyzyjny wzór. Wygląda on następująco:

  • Pierwszy rok kociego życia odpowiada 15 latom życia człowieka
  • Drugi rok to 9 lat życia człowieka
  • Każdy kolejny rok odpowiada natomiast 4 latom życia człowieka.

Jeśli więc mamy kota, który przeżył już 5 lat, to według „ludzkiej” normy ma już na karku 36 lat.

Oczywiście ten wzór nie jest do końca precyzyjny, bo w grę wchodzą też indywidualne predyspozycje danego kota czy konkretnej rasy. Zdecydowanie wolniej dojrzewają chociażby koty rasy Maine Coon.

Wiecie już, ile „ludzkich” lat ma Wasz kot? Koniecznie podzielcie się tą informacją w komentarzach – jesteśmy bardzo ciekawi, czy znajdzie się jakiś rekordzista!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie