Idea domu tymczasowego dla bezdomnego kota

Domy tymczasowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które stanowi znakomitą alternatywę dla klasycznych schronisk dla zwierząt. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiego domu czy to dla pojedynczego zwierzaka, czy dla całej gromadki. Jest to szczególnie popularne wśród miłośników kotów, którym los bezdomniaków nie jest obojętny. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega idea domu tymczasowego dla kota.

Zabezpieczenie kota, który znajduje się w trudnej sytuacji

Podstawowym celem istnienia domu tymczasowego jest zabezpieczenie tych kotów, które bez pomocy człowieka nie poradzą sobie na ulicy. Najczęściej są to koty schorowane, po wypadkach komunikacyjnych czy bardzo małe (w tym dopiero urodzone).

Opiekun zabiera takie koty do siebie, aby nie dopuścić do ich śmierci i pogorszenia się ich stanu zdrowia, dając im dom tymczasowy – z góry wiedząc, że zwierzaki nie zostaną u niego na stałe.

Doprowadzenie kota do porządku pod względem zdrowotnym

Zwykle koty przygarnianie do domu tymczasowego wymagają daleko idącej opieki weterynaryjnej. Niestety, opiekunowie z domów tymczasowych bardzo rzadko mogą liczyć na pomoc dobrych ludzi, fundacji czy władz gminnych i miejskich. Koszty związane z leczeniem kotów biorą więc w 100% na siebie.

Dlatego trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad tym, czy aby na pewno możemy sobie pozwolić na stworzenie domu tymczasowego dla zwierząt – również pod względem finansowym.

Aktywne poszukiwanie domu stałego

Obowiązkiem opiekuna z domu tymczasowego jest zainteresowanie losem zwierzaka osób, które potencjalnie mogą mu dać tom stały. W tym celu opiekun aktywnie szuka nowych ludzi dla swojego podopiecznego, wykorzystując do tego głównie Internet. Ogłoszenia na lokalnych grupach facebookowych mogą być bardzo skuteczne.

Sterylizacja w razie potrzeby

Jeśli pobyt kota w domu tymczasowym się przedłuża, to opiekun powinien pomyśleć o poddaniu podopiecznego sterylizacji. Jest to najlepszy uczynek, jakiego można dokonać w odniesieniu do bezdomnego kota, przerywając tym samym spiralę niekontrolowanego rozmnażania i kolejnych nieszczęść.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie