Gdzie nie stawiać drapaka?

Drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia domu kociarza. Mruczek będzie z niego korzystać nie tylko do piłowania sobie pazurków, ale też do wspinania się i zabawy. Na rynku znajdziemy dziś najróżniejsze, w tym bardzo rozbudowane drapaki o wysokości nawet 1,5 metra. To świetny prezent dla kota, ale pamiętaj, że takiego drapaka nie stawiamy w przypadkowym miejscu. Gdzie nie powinieneś go umieszczać? Sprawdź kilka wskazówek.

Blisko telewizora

Stawianie drapaka w pobliżu telewizora czy innego cennego sprzętu jest bardzo ryzykowne. Kot może szybko wpaść na pomysł, że w sumie fajnie byłoby przeskoczyć sobie z drapaka na telewizor, aby zabić nudę. Konsekwencje takiej zabawy mogą być niestety opłakane dla właściciela. Poza tym podczas korzystania z drapaka kot może go przewrócić na telewizor i problem gotowy. Pisząc krótko: to złe miejsce.

W kuchni

Wielu właścicieli ustawia koci drapak właśnie w kuchni, licząc na to, że nie będzie on przeszkadzać domownikom, a przy okazji nie zepsuje designu pomieszczeń, w których przyjmujemy gości. W rzeczywistości kuchnia nie jest odpowiednim miejscem na koci drapak. Dlaczego? Ponieważ dużo się w niej dzieje, dlatego kot raczej niechętnie będzie spędzać czas na tym akcesorium, a tym bardziej wypoczywać w budce przymocowanej do drapaka. Poza tym kot może łatwo przewrócić drapak np. na lodówkę czy blat, na którym leżą talerze.

W korytarzu

Korytarz także niespecjalnie nadaje się na lokalizację drapaka. Korzystamy z niego przez cały dzień, non stop panuje w nim ruch, bywa głośno (dźwięki z klatki schodowej), a to raczej nie spodoba się kotu. Drapak powinien stać w takim miejscu, w którym panuje względny spokój i są warunki do odpoczynku.

Przy łóżku

Jeśli postawisz drapak tuż przy łóżku w sypialni, to spodziewaj się wczesnych i gwałtownych pobudek. Nie dość, że kot będzie hałasować Ci obok głowy, to jeszcze w skrajnym przypadku może przewrócić drapak na łóżko i nawet zrobić Ci krzywdę. Takie umiejscowienie drapaka zdecydowanie więc odpada.

Na podwyższeniu

Niektórzy właściciele decydują się postawić drapak np. na szafce czy stołku, aby tym samym ułatwić kotu wspinanie się na podwyższenia. To zły pomysł. Drapak nigdy nie jest idealnie stabilny, dlatego może się to skończyć tym, że konstrukcja przewróci się na meble i np. uszkodzi ścianę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie