Oczywiście, przygarnięcie kota ze schroniska jest chwalebne i bardzo to rozwiązanie polecamy, jednak trzeba pamiętać o tym, że wiele osób pragnie gościć w swoim domu przedstawiciela konkretnej rasy. W takiej sytuacji raczej nie ma wyjścia i trzeba będzie kota po prostu kupić. Gdzie? To już nie jest niestety takie proste, szczególnie w czasie ekspansji pseudo hodowli, które za nic mają dobro zwierząt, a skupiają się wyłącznie na zyskach. Bądźcie więc ostrożni. Podpowiadamy Wam, gdzie kupić kota, aby mieć pewność, że trafi do nas przyjaciel zdrowy, zadbany i zrównoważony.
Dlaczego kota trzeba kupić w hodowli?
Powodów jest kilka, ale każdy z nich wiąże się po prostu ze zdrowym rozsądkiem. Koty hodowane wyłącznie w celach zarobkowych zwykle są osobnikami bardzo słabymi, które nie dają żadnej gwarancji utrzymania kluczowych cech danej rasy. Pseudo hodowcy, bo tak należy nazywać ludzi postępujących w taki sposób, maksymalnie eksploatują swoje kotki, zmuszając je do bardzo częstych porodów. To w sposób naturalny prowadzi do sytuacji, w której kolejne kocięta rodzą się coraz słabsze i mniejsze.
Prawdziwym problemem pseudo hodowli jest także mieszanie ras i bagatelizowanie obowiązku łączenia kotów o sprawdzonej przeszłości. Efekt jest taki, że kotki rodzą kocięta kocurów nierodowodowych, całkowicie przypadkowych, nierzadko chorych lub obciążonych genetycznie. Choć na pierwszy rzut oka kociak wygląda, jak przedstawiciel swojej rasy, to po wyrośnięciu może się okazać, że zupełnie nie pasuje do wzorca.
Koty hodowane, czy raczej produkowane w pseudo hodowlach, są często chore i przenoszą swoje ułomności na kolejnych przedstawicieli. W prawidłowo prowadzonej hodowli takie osobniki są wykluczane z dalszego rozrodu. Dla „biznesmenów” zysk jest jednak ważniejszy.
Jak znaleźć dobrą hodowlę?
Podstawą jest szukanie kota w hodowlach certyfikowanych, czyli zrzeszonych w lokalnym klubie felinologicznym. Jeśli wybranego przez nas punktu nie ma na liście członków, dajmy sobie z nim spokój, ponieważ na pewno nie kupimy tak mota rodowodowego.
Po znalezieniu legalnej hodowli musimy spędzić trochę czasu na rozmowie z jej właścicielem. Zwykle da się bardzo szybko wyczuć, czy mamy do czynienia z pasjonatem i profesjonalistą. Przygotujmy sobie listę pytań, przede wszystkim dotyczących cech danej rasy i naszych wątpliwości.
Odpowiedzialny hodowca musi również zapytać o nasze oczekiwania i warunki domowe, aby ocenić, czy jesteśmy odpowiednimi właścicielami dla jego kota. Jeśli jest inaczej, może nawet odmówić nam sprzedaży zwierzaka – to się naprawdę zdarza!
Pamiętajcie, aby nigdy nie kupować kotów na giełdach samochodowych, na straganach, bazarach czy poboczach dróg. Nie sprzedają ich bowiem profesjonalni hodowcy, ale ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o pochodzeniu swoich kotów, cechach ich charakteru czy konkretnych uwarunkowaniach danej rasy – najczęściej wcale nie są to koty rasowe, bo posiadają rodowodu.
Taki zakup będzie oczywiście tańszy, ale to pozorna oszczędność. Kupując kota z niewiadomego źródła narażamy się na to, że będzie on chorowity, obarczony skazami genetycznymi, agresywny lub lękliwy.