Gdy kot przewraca się na grzbiet

Mariusz Siwko
29.01.2018

Każdy właściciel psa doskonale wie, że takie zachowanie zwierzęcia jest zachętą do podrapania go po brzuchu. Psy uwielbiają pieszczoty w tym miejscu, ale z kotami jest zupełnie inaczej. Przenoszenie interpretacji ze świata szczekających czworonogów na kocie podwórko często kończy się bardzo nieprzyjemnie dla człowieka. Dowiedz się zatem, co chce Ci powiedzieć kot, gdy przewraca się na grzbiet.

Akt zaufania

Przewrócenie się na grzbiet i odsłonięcie genitaliów (a w przypadku kotek także sutków) oznacza, że kota ma do Ciebie 100% zaufanie i jest przekonany, że nie wyrządzisz mu żadnej krzywdy. Przyjmując taką pozycję zwierzę nie jest w stanie się obronić i może zostać łatwo skrzywdzone. Dlatego niezmiernie rzadko spotyka się takie zachowanie u kotów dzikich i bezdomnych. Także właściciele mruczków muszą sobie na taki akt zaufania sumiennie zapracować.

Bardzo ważne jest natomiast, że kot odsłaniając swój brzuch wcale nie chce być po nim pieszczony. To istotna różnica w stosunku do zachowania psa. Właściciele niestety zwykle stosują błędną interpretację, zaczynają drapać i masować mruczka po brzuchu, co kończy się zaskakującą ucieczką lub nawet wybuchem agresji.

Nigdy nie tarmoś kota po brzuchu

Koty bardzo tego nie lubią. Brzuch jest wrażliwą częścią ciała, która na co dzień jest przez mruczka skrzętnie chroniona. Jeśli pupil odsłonił ją przed Tobą, to nie po to, abyś jej dotykał, ale być zrozumiał, że ma do Ciebie pełne zaufanie.

Jeśli zaczniesz drapać i masować koci brzuch, nadużyjesz tego zaufania i udowodnisz kotu, że nie warto się z Tobą zbytnio spoufalać. Koniecznie przekaż tę wiedzę dzieciom, bo w ich przypadku próba „gmerania” przy kocim brzuchu może się skończyć nawet dotkliwymi zadrapaniami czy wręcz pogryzieniem.

Prawidłowa interpretacja kociej mowy ciała jest sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych właścicieli. Nie ma innej metody, niż uważne obserwowanie zachowania pupila i poznawanie granic, jakie sam wyznacza. Taka nauka jest żmudna, ale też bardzo potrzebna, bo umożliwia nawiązanie znacznie trwalszej relacji ze zwierzakiem.

PS. Na naszym portalu znajdziesz artykuł, w którym zinterpretowaliśmy kocią mowę ciała. Zachęcamy do uważnej lektury!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie