Gdy kot odwraca się do Ciebie ogonem – o czym to świadczy?

Na pewno znasz frazeologizm „odwracanie kota ogonem”. Jego znaczenie nie ma jednak nic wspólnego z sytuacją, w której to kot sam odwraca się ogonem do swojego właściciela, obcej osoby czy innego zwierzęcia. Jest to bardzo sugestywny akt, który ma bezpośredni związek z postawą kota wobec drugiej strony. Warto wiedzieć, co to właściwie oznacza, aby móc prawidłowo zareagować.

To musisz wiedzieć o swoim kocie

Kot jest chodzącą „fabryką feromonów”, czyli substancji zapachowych, które służą mu do znaczenia swojego terenu i ważnych dla niego obiektów – w tym człowieka. Najwięcej gruczołów zapachowych znajduje się po bokach kociej głowy, ale także na opuszkach łap, na podbródku i na uszach. Do tej listy trzeba dodać podstawę ogona, co wynika z bezpośredniego sąsiedztwa cewki moczowej.

Właśnie dlatego koty które są do siebie pozytywnie nastawione, witają się poprzez obwąchiwanie swoich zadków. Nie chodzi jednak o samo poznanie zapachu kolegi, ale przede wszystkim o wymianę woni. Koci behawioryści porównują ten akt do podawania sobie dłoni w świecie ludzi.

Akt przyjacielski

Teraz już wiesz, że kot odwracając się do Ciebie ogonem nie robi tego bez powodu. Jeśli masz dobrą relację z mruczkiem, to możesz w ciemno uznać, że zwierzę chce się w ten sposób z Tobą przywitać i ponownie „oznaczyć Cię” swoim zapachem (na wypadek, gdyby jakiś inny osobnik wpadł na pomysł zbliżenia się do Ciebie).

W takiej sytuacji kot zawsze będzie mieć ogon wysoko uniesiony do góry i usztywniony. Poza samym odwróceniem się do Ciebie, zwierzę będzie też pocierać się o Twoje nogi ogonem, dreptać w miejscu i cicho mruczeć. Jest to zaproszenie do pieszczot. To idealny moment, aby przywitać się z pupilem i zaserwować mu dużą dawkę czułości.

A jeśli ogon jest opuszczony...

Świadczy to o tym, że kot aktualnie nie ma ochoty na kontakt z Tobą ani z nikim innym. Wówczas zwierzak odwraca się ogonem, ale go nie unosi. W kociej mowie ciała znaczy to dosłownie: „nie chcę się teraz bawić, nie chcę być dotykany, idźmy swoimi drogami”. Ważne jest, by prawidłowo odczytać ten komunikat i nie narzucać się kotu, bo może się to skończyć bardzo nieprzyjemnie.

Jak widzisz kot, który odwraca się do Ciebie ogonem, ma Ci coś ważnego do zakomunikowania. Naprawdę warto nauczyć się podstaw kociej mowy ciała, bo to znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie  w towarzystwie mruczącego przyjaciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie