Gdy kot nie chce jeść – jakie przyczyny?

Brak apetytu u kota może mieć bardzo różne źródła. Jeśli pupil odmawia jedzenia przez 1-2 dni, to z reguły nie ma się jeszcze czym martwić. Gorzej, gdy stan ten się przedłuża, a my obserwujemy, że kot chudnie w oczach i nie ma energii do życia. Wówczas należy mu jak najszybciej pomóc, a przede wszystkim prawidłowo rozpoznać przyczynę problemu.

Czy kot jest chory?

Kot odmawiający jedzenia przez dłuższy czas z pewnością ma ku temu powody. Jeśli wykluczyliśmy np. ewentualne zmiany, jakie mogły zajść w życiu pupila, koniecznie trzeba się z nim zgłosić do weterynarza. Lekarz spróbuje wykryć potencjalne źródła problemu. W przypadku kotów najczęściej będą to różnego rodzaju stany zapalne w pyszczku, infekcje, także spowodowane przez robaki.

Brak apetytu może być też objawem niewydolności układu pokarmowego, nerek a nawet wątroby. Stwierdzenie tego wymaga jednak bardzo dokładnej diagnostyki i absolutnie nie można się tutaj opierać na domysłach. Weterynarz musi zlecić badanie kliniczne, w tym badanie krwi zwierzaka.

Pamiętaj

Kot, który nie przyjmuje pokarmu od kilku dni, jest potencjalnie zagrożony stłuszczeniem wątroby. To zwierzę nie przeżyje bez jedzenia tak długo, jak człowiek czy pies.

Może przyczyna jest banalna?

Koty nie jedzą byle czego. Charakterystyczne dla tych zwierząt jest to, że mają bardzo wyrafinowany gust kulinarny i – w odróżnieniu od psów – nie zjedzą czegoś, co im po prostu nie smakuje. Dlatego jeśli Twój kot stracił apetyt, zastanów się, czy przypadkiem karma, którą stosujesz, nie przestała być dla niego atrakcyjna.

Generalnie koty dużo bardziej lubią karmy mokre, a najlepiej posiłki domowe złożone z surowego, przemrożonego wcześniej mięsa. Sucha karma smakuje im znacznie mniej, dlatego jeśli stosujesz wyłącznie taki rodzaj pokarmu, może to być przyczyną spadku apetytu u Twojego pupila.

Czasami kot źle reaguje nawet na tak banalne kwestie, jak zmiana położenia miski. Jeśli postawiłeś ją zbyt blisko kuwety, to Twój pupil na pewno nie będzie chciał tam spożywać pokarmu.

Ważne!

Koniecznie zadbaj też o to, aby dokładnie myć kocią miskę po posiłku, bo nieprzyjemny zapach może zniechęcić zwierzę do korzystania z niej. Pamiętaj także, aby nigdy nie podawać kotu karmy suchej i mokrej w tej samej misce.

Problemy emocjonalne

Powszechnym źródłem braku apetytu u kotów są różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne, na czele ze stresem. Być może w ostatnim czasie Twój pupil przeżył jakiś szok, został źle potraktowany przez jednego z domowników, przestraszył się czegoś? Wszystko może mieć znaczenie.

Na koniec rada: staraj się urozmaicać dietę swojego kota. Co jakiś czas zmieniaj karmę, ale stopniowo. Obserwuj, co Twój pupil je z wyjątkową ochotą, a na co kręci pyszczkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie