Gdy kot budzi Cię bladym świtem… Co robić?

Poranne wybryki naszych kocich przyjaciół potrafią nieźle działać na nerwy. Pewnie każdy właściciel wielokrotnie zadawał sobie fundamentalne pytanie: dlaczego mruczek ma w nosie to, że jest weekend i można się wreszcie wyspać? Powodem wczesno porannej aktywności kotów jest ich natura. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby jednak mieć szansę odespać np. nocną imprezę bez wysłuchiwania miauczenia czy drapania drzwi.

Dlaczego on tak wcześnie wstaje?!

Pobudka skoro świt jest zupełnie naturalna dla każdego kota. Nawet mruczki przyzwyczajone do tego, że dostają świeży posiłek np. o 9 i tak będą budzić się dużo wcześniej. Nie ma tutaj znaczenia to, czy kot przespał całą noc, czy może zasnął dość późno. Jego zegar biologiczny działa zupełnie inaczej niż u człowieka.

Wczesne wstawanie jest silnie zakodowane w kocim instynkcie. Nie zapominajmy, że są to zwierzęta łowne, które w naturze polują albo w nocy, albo tuż przed świtem, kiedy jest najciemniej (to idealna pora do upolowania śniadania).

Dlatego niezależnie, czy nakarmisz kota przed snem, czy zostawisz mu pełną miskę, to i tak spodziewaj się, że zacznie harcować bardzo wcześnie rano. Nie robi tego złośliwie – tak każe mu natura.

Jak sobie z tym poradzić?

Nie ma oczywiście fizycznej możliwości zmuszenia kota do dłuższego spania. W nieco lepszej sytuacji są właściciele mruczków, które nie zostały przyzwyczajone do wędrowania do sypialni właścicieli i kładzenia się im na głowach. Tak czy inaczej głośne zachowanie kota może obudzić każdego i solidnie irytować, zwłaszcza w niedzielę o 6 rano…

Ciekawym sposobem na poradzenie sobie z tą niewątpliwie niekomfortową sytuacją jest zaspokojenie kociego instynktu. Skoro mruczek budzi się tak wcześnie, by „zapolować”, to warto mu to umożliwić. W jaki sposób?

To bardzo proste: wieczorem lub tuż przed zaśnięciem schowaj ulubione przysmaki kota w różnych miejscach, ale tak, żeby faktycznie musiał je zdobyć i odrobinę się wysilić. Możesz np. poukrywać je w różnych zakamarkach czy powiesić na sznurkach. Dla kota będzie to świetna zabawa, a przy okazji sposób na zaspokojenie głodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie