Felinoterapia, czyli jak koty pomagają niepełnosprawnym dzieciom

Mariusz Siwko
28.10.2015

Wszyscy słyszeliśmy o dogoterapii, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w terapii dzieci wykorzystywane są także koty. Te zwierzęta znakomicie wpływają na wyciszenie, przekazują bardzo pozytywną energię i przebywanie z nimi ma wyjątkowo kojący wpływ na człowieka. Właśnie dlatego coraz częściej wiele fundacji promuje felinoterapię. Na czym ona dokładnie polega?

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia jest wykorzystywana przede wszystkim podczas pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, a także takimi mającymi problemy nerwowe, lękliwymi lub przesadnie agresywnymi. W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii kojący wpływ kotów na dzieci, ale też dorosłych, jest wykorzystywany już od bardzo dawna. W Polsce to nadal nowość.

Koci terapeuci zaczynają coraz częściej pojawiać się w hospicjach dziecięcych, domach seniora czy ośrodkach opiekuńczych. Koty bowiem nie tylko świetnie wpływają na najmłodszych pacjentów – ich obecność rewelacyjnie stymuluje również osoby starsze. Felinoterapia jest już stosowana także w pracy z dziećmi autystycznymi.

Koty mają szczególne predyspozycje do pracy z ludźmi cierpiącymi na schorzenia psychiatryczne, osamotnionymi. Ich obecność pobudza zmysły, daje radość. Kot jest cierpliwy, miły w dotyku, daje się pieścić, przez co wyciąga z człowieka złe emocje.

Koty o specjalnych predyspozycjach

Oczywiście w felinoterapii wykorzystywane są tylko zwierzęta odpowiednio do tego przystosowane. Kot musi być przede wszystkim ufny, oswojony z obecnością dużej grupy ludzi, cierpliwy na pieszczoty. Absolutnie nie może wykazywać się żadną agresją.

Wolontariusze i koci behawioryści dobierają osobniki mało lękliwe, które na pewno nie zareagują w sposób nieprzewidywalny na nagły hałas czy zbyt silny uścisk. Oczywiście każdy koci terapeuta musi być zaszczepiony, odrobaczony i w 100% zdrowy oraz sprawny fizycznie.

Terapia zawsze odbywa się pod okiem specjalisty, najczęściej właściciela kotów wykorzystywanych do felinoterapii. Takie „usługi” oferują przede wszystkim fundacje, na co dzień organizujące zajęcia ze zwierzętami. Kontakt do nich bez problemu znajdziemy w Internecie.

Pozytywne efekty obcowania z kotem

Każdy właściciel kota doskonale o tym wie – puszysty zwierzak, wcale nie gorzej niż pies, poprawia człowiekowi nastrój. Kontakt z kotem jest szczególnie polecany osobom bardzo zestresowanym, które mają problem z rozładowaniem złych emocji. Podczas głaskania zwierzaka wszystko to jakby znika, zostaje natomiast spokój, relaks i wyciszenie. Już dawno zaobserwowali to psycholodzy, dlatego felinoterapia robi tak ogromną karierę na świecie.

Posiadanie kota jest polecane osobom słabym psychicznie, które często miewają problemy emocjonalne, cierpią na powtarzające się stany depresyjne lub wybuchy agresji. Nie ma się więc czemu dziwić, że wielu specjalistów zachęca wręcz swoich pacjentów do sprawienia sobie nowego przyjaciela lub przynajmniej wzięcia udziału w zajęciach z filoterapii – jest to znakomite wsparcie leczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie