Drzwiczki dla kota – czy to dobry pomysł?

Mariusz Siwko
14.05.2018

Każdy, kto ogląda amerykańskie filmy, na pewno widział kiedyś specjalne drzwiczki znajdujące się w dolnej części drzwi wejściowych do domu. Są one oczywiście przeznaczone dla psa lub kota. W naszym kraju nie jest to jeszcze bardzo popularne rozwiązanie, ale wraz z rozwijającą się modą na posiadanie zwierząt domowych pewnie wkrótce się to zmieni. Główną korzyścią z zamontowania takich drzwiczek jest ogromna wygoda, zarówno dla pupila, jak i domowników. Podpowiadamy, czy warto kupić drzwiczki dla kota i jakie ewentualnie wybrać.

Bezpieczne dla kota i domu

Ceny tego typu drzwiczek zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jednak wydając taką sumę trzeba liczyć się z tym, że ich jakość będzie bardzo niska. Warto pamiętać, że po wycięciu otworu w drzwiach wejściowych czy w bramie garażowej, powstanie ogromny mostek termiczny, przez który będzie się wychładzać pomieszczenie. Lepiej więc zminimalizować ten efekt i wybrać drzwiczki o dobrym parametrze izolacyjności.

Rada

Warto rozejrzeć się za drzwiczkami z potrójnym systemem uszczelek – dzięki temu w pomieszczeniu nie będzie hulać wiatr.

Oczywiście wybierając drzwiczki należy zwrócić uwagę, czy są one bezpieczne dla zwierzaka. Najlepiej zdecydować się na takie z klapą wykonaną z tworzywa sztucznego. Będą trwałe i nie wyrządzą zwierzakowi żadnej krzywdy.

Kolejnym kryterium wyboru powinien być mechanizm zamykania drzwiczek. W najtańszych modelach producenci stosują zwykły magnes, który przytrzymuje klapę, jednak jest to rozwiązanie niepewne. Droższe drzwiczki mają już mechanizm umożliwiający ustawienie kierunku otwierania klapy oraz jej zablokowanie – jest to bardzo przydatne wtedy, gdy domownicy wyjeżdżają na wakacje.

Poza tym drzwiczki dla kotów i psów różnią się udogodnieniami. Na rynku można znaleźć modele wyposażone we wskaźnik obecności zwierzaka w domu, a nawet takie, które „rozpoznają”, czy zbliża się do nich „zaufany” kot lub pies – dopiero wtedy umożliwiają uchylenie klapki.

Czy warto?

Drzwiczki dla kota na pewno nie są czymś niezbędnym i zarówno zwierzę, jak i domownicy mogą się bez nich obejść. Jednak jeśli kot jest wychodzący i ma w zwyczaju głośne manifestowanie chęci opuszczenia domu (zwłaszcza w nocy), to zdecydowanie warto o takim rozwiązaniu pomyśleć. Znacznie poprawi ono komfort właściciela.

Decydując się na montaż drzwiczek trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby nie powodowały one nadmiernego wychładzania pomieszczenia, były solidne i bezpieczne dla kota oraz dobrze dopasowane do wielkości zwierzaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.