Dlaczego Twój kot zrzuca różne przedmioty ze stołu?

Takie zachowanie pupila jest wyjątkowo irytujące, prawda? No cóż – masz kota, więc musisz się liczyć z możliwymi „stratami”. Wielu mruczkom zdarzyło się lub wciąż zdarza zrzucić jakiś przedmiot ze stołu. Pół biedy, jeśli jest to gazeta. Gorzej, gdy efektem będzie zniszczenie laptopa czy smartfona. Warto się jednak zastanowić, dlaczego właściwie kot zrzuca różne przedmioty ze stołu? Powodów jest to najmniej kilka.

Nudzi się

Nuda jest częstym wytłumaczeniem niechcianego zachowania u kota. To jednak prawda. Mruczek może zrzucać różne przedmioty ze stołu dla zwykłej zabawy. Zdarza się to kotom, które przez cały dzień siedzą same w domu, nie mają dostępu do żadnych zabawek, a wykazują dużą potrzebę aktywności. Wówczas zwierzak sam znajdzie sobie zabawę, a jedną z nich może być właśnie zrzucanie rzeczy ze stołu czy z blatu w kuchni.

Jeśli kot robi to w Twojej obecności, wręcz ostentacyjnie, to bezwzględnie powodem takiego zachowania jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Zamiast wyżywać się na zwierzaku zastanów się, czy na pewno poświęcasz mu dostatecznie dużo czasu.

Testuje

Koty mają w swojej naturze ciekawość i chęć poznawania nowych rzeczy. Nic zatem dziwnego, że mruczek chce się przekonać, czy jajko zrzucone z blatu kuchennego nie odbije się od podłogi niczym piłka. Jeśli non-stop siedzisz ze wzrokiem utkwionym w ekran smartfona, to kot może chcieć sprawdzić, co jest takiego niezwykłego w tym urządzeniu. Może jest niezniszczalne?

Zabawa

Zrzucanie przedmiotów ze stołu jest naprawdę świetną zabawą dla kota. Rzeczy upadając na podłogę wydają różne dźwięki, niektóre się odbijają, inne wpadają pod szafkę, skąd można spróbować je wyciągnąć. Spróbuj się postawić w sytuacji kota: czy Ciebie nie intrygowałaby możliwość urządzenia sobie zabawy w „zrzutkę”, skoro i tak nie masz nic lepszego do roboty?

Przypadek

Nie zapominajmy, że koty mogą strącać przedmioty ze stołu zupełnie przypadkowo. Choć zwierzęta te mają w sobie mnóstwo gracji, to i tak może się zdarzyć, że podczas wskakiwania na blat mruczek trąci niedbale odłożony tablet czy kubek z kawą.

Jak przeciwdziałać takiemu zachowaniu? Najlepiej zacząć od oduczenia kota wskakiwania na stół czy blat (poradnik znajdziesz na naszym portalu). Warto też upewnić się, co jest źródłem problemu i spróbować je usunąć – czyli np. zacząć poświęcać kotu więcej czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.