Dlaczego należy odbierać kota w DOMU hodowcy?

Zdecydowałeś się kupić rasowego kota z legalnej hodowli. Brawo, to bardzo mądra decyzja. Pamiętaj jednak, że nawet wśród hodowców trafiają się czarne owce. Na pierwszym miejscu jest dla nich własny interes, a los zwierząt spada na drugi czy nawet trzeci plan. Aby zminimalizować ryzyko, warto sięgnąć po sprawdzoną metodę i wymusić na hodowcy odbiór kota w jego domu, a nie na neutralnym gruncie. W czym ma to niby pomóc? Przeczytaj.

Sprawdzenie warunków bytowych kotów

Dom hodowcy to w zdecydowanej większości przypadków także miejsce prowadzenia hodowli. Odbierając kota w tym miejscu można z łatwością ocenić, czy zwierzęta mają zapewnione dobre warunki bytowe, czy niczego im nie brakuje, czy panuje względny porządek. Warto przy okazji poprosić hodowcę, aby oprowadził po swoich włościach.

Jeśli dom hodowcy i cały teren prowadzonej hodowli pozostawia wiele do życzenia, trzeba zachować dużą ostrożność. Nabywca musi się przyjrzeć kondycji innych zwierząt. Jeśli wyglądają na schorowane, są nieufne wobec hodowcy, lepiej odpuścić sobie współpracę z taką hodowlą, a następnie zaalarmować o swoich podejrzeniach lokalny klub felinologiczny.

Zachowanie kota w naturalnym środowisku

Hodowla jest jedynym miejscem, które kot zna od urodzenia. Powinien się w niej czuć swobodnie i tym samym zdradzać swoje wrodzone cechy charakteru. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy nabywcy zależy na kupieniu kota o konkretnych predyspozycjach, np. leniwego, aktywnego, lubiącego dzieci, kochającego pieszczoty.

Kupno kota w obcym miejscu, na neutralnym gruncie, zawsze stwarza ryzyko popełnienia pomyłki. Owszem, hodowca powinien mieć pełną wiedzę na temat rodziców i rzeczywistych cech zwierzęcia, jednak nie zapominajmy, że to także biznes i wielu sprzedawców jest gotowych wprowadzić swoich klientów w błąd, byle tylko uzyskać dobrą cenę za zwierzę.

Bezpieczeństwo 

Znając dokładny adres hodowli można o wiele skuteczniej dochodzić swoich praw w sytuacji, gdyby hodowca jednak okazał się być człowiekiem nieuczciwym. Niestety, ale w Polsce wciąż zdarzają się perfidne oszustwa. Sprzedawcy zwierząt potrafią perfekcyjnie podrobić dokumenty hodowlane, wystawić fałszywy rodowód i w ten sposób uwiarygodnić swoją działalność.

Nigdy nie zgadzaj się więc na to, aby hodowca dostarczył Ci kota do domu lub np. pod galerię handlową. Każdy profesjonalista i miłośnik zwierząt zawsze zaprosi potencjalnego klienta do siebie, pokaże mu hodowlę i podpowie wybór odpowiedniego kota.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie