Dlaczego kot kradnie Ci różne przedmioty?

Mariusz Siwko
07.10.2020

Regularnie odkrywasz, że Twoje zagubione skarpetki odnajdują się w kocim legowisku, a szukana tygodniami apaszka była wepchnięta w szparę za kanapą, w której mruczek lubi spędzać popołudnia? To znak, że masz w domu mruczącego złodziejaszka! Nie ma w tym nic dziwnego, takie zachowanie jest dość typowe dla kotów, ale z czego ono właściwie wynika? Najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których kot kradnie Ci różne przedmioty, wymieniamy w naszym poradniku.

Jest zazdrosny

Koty są z natury zazdrośnikami, dlatego muszą znaleźć ujście dla swoich negatywnych emocji. Jeśli w ocenie mruczka poświęcasz więcej czasu innym domownikom, a z nim bawisz się rzadko, to sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją może być dla kota zagarnięcie dla siebie cząstki Ciebie. Wówczas nawet te skarpetki czy apaszka mogą dać mu poczucie, że jesteś blisko, że może liczyć na Twoje wsparcie. Choć brzmi to słodko, to w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z zaburzeniem – jest to sygnał, że musisz zacząć poświęcać kotu więcej czasu.

Nudzi się

Koty podkradają różne przedmioty także z nudy, zwłaszcza wtedy, gdy zostają w domu same. Kot dla zabawy podbiega na przykład do rozstawionej suszarki i zdejmuje z niej różne elementy garderoby, bawi się nimi, a następnie porzuca w takim miejscu, w którym trudno jest je znaleźć. Co można zrobić w takiej sytuacji? Spróbuj zadbać o zaktywizowanie kota – na przykład rano, przed wyjściem do pracy, pobaw się z nim, zmęcz go i licz na to, że w czasie Twojej nieobecności będzie po prostu spać.

Tęskni za Tobą

Choć koty nie są przesadnie wylewne w okazywaniu uczuć, to trzeba pamiętać, że bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli i także odczuwają za nimi tęsknotę. Sposobem na poradzenie sobie z tym może być dla kota kontakt z przedmiotami osobistymi należącymi do właściciela. Kot wyczuwa na nich Twój zapach, co go uspokaja i daje mu namiastkę Twojej obecności.

Boi się zostawać sam

Taki wariant również trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli kot ma poważny problem z tym, że zostaje w domu całkowicie sam, napawa go to lękiem, wówczas musi poszukać sobie jakiegoś sposobu na opanowanie złych emocji. Jednym z nich może być podkradanie różnych przedmiotów należących do właściciela, które dodadzą mu otuchy, ułatwią zaśnięcie itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie