Dlaczego kot jest świetnym zwierzęciem dla domatorów?

Gdy zapada decyzja o tym, aby przygarnąć pod swój dach jakiegoś zwierzaka, zwykle w rodzinie następuje prawdziwa burza mózgów. Pojawiają się najróżniejsze propozycje, przy czym najczęściej dominują dwa obozy: zwolenników psa i zwolenników kota. Oba zwierzęta potrafią dać mnóstwo radości i miłości, choć diametralnie się od siebie różnią zarówno na poziomie charakterologicznym, jak i uciążliwości opieki nad nimi. Jedno jest pewne: domatorom zdecydowanie możemy polecić kota. Dlaczego? Oto kilka rozsądnych argumentów.

Z kotem nie trzeba nigdzie wychodzić

A to najlepsza wiadomość, jaką może otrzymać domator. Koty spokojnie radzą sobie zamknięte w mieszkaniu czy w domu i wcale nie tęsknią za tym, aby wyjść na dwór. Mało tego: często jest to wręcz odradzane, ponieważ koty wychodzące są bardziej narażone na choroby, wypadki czy zaginięcie. Jeśli więc Twoją ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest leżenie na kanapie, to kot chętnie Ci w tym potowarzyszy.

Kot uwielbia slow life

Koty są takimi zwierzętami, które generalnie bardzo źle znoszą gwałtowne zmiany. Najlepiej czują się w przewidywalnym, stałym środowisku, w którym panuje porządek, harmonia, spokój. Podobnie mają domatorzy, dlatego taki związek siłą rzeczy musi być udany. Kotu wcale nie są potrzebne żadne zaawansowane rozrywki czy wymyślne sposoby spędzania wolnego czasu. On doskonale zajmie się sam sobą, oczywiście mając zawsze u boku kochającą rodzinę.

Koty są mało uciążliwe w codziennej opiece

To świetna informacja dla osób, które szukają bardziej towarzysza, niż problemu. Koty rzeczywiście uchodzą za całkowicie bezobsługowe i jest w tym sporo prawdy. Oczywiście nie jest tak, że można zostawić mruczka samopas i o nim zapomnieć. Trzeba mu regularnie podawać jedzenie, wymieniać wodę, od czasu do czasu odwiedzić weterynarza, dbać o dietę czy po prostu poświęcać mu swoją uwagę. Na pewno jednak nie jest to wszystko aż tak uciążliwe i czasochłonne, jak w przypadku psa.

Nie potrzebuje codziennej, intensywnej dawki ruchu

Domatorzy raczej nie są osobami przesadnie aktywnymi fizycznie, dlatego kot zdecydowanie jest dobrym wyborem na zwierzątko domowe. Sam również większą część dnia po prostu przesypia. W odróżnieniu od psa nie trzeba go wyprowadzać na spacery, co już jest dużym atutem z punktu widzenia osób preferujących moszczenie się w domowych pieleszach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie