Dlaczego do kociarzy nie powinno się wpadać bez zapowiedzi?

Mateusz Nowak
05.08.2020

Kociarze, czyli miłośnicy kotów, są z reguły bardzo pogodnymi i otwartymi ludźmi. Nic dziwnego, że mają wokół siebie wielu znajomych. Jeśli do nich należysz, to zapamiętaj sobie prostą zasadę: do kociarzy nie powinno się wpadać bez zapowiedzi. Może Ci się to wydać dziwne, ale w tej regule jest metoda i ma ona mocne uzasadnienie. Najważniejsze powody, dla których należy zapowiadać swoją wizytę w domu właścicieli kota wymieniamy w naszym poradniku.

Ryzyko ucieczki

Może się zdarzyć, że kot tak usilnie próbuje wyjść na dwór, że non stop przesiaduje pod drzwiami wejściowymi do domu. Jeśli teraz pojawia się niezapowiedziany gość, to istnieje bardzo wysokie ryzyko, że kotu uda się czmychnąć i będzie z tego poważny problem. Mruczek, który nigdy wcześniej nie wałęsał się po okolicy, może się łatwo zgubić. Może też zostać porwany, co się niestety dość często zdarza – zwłaszcza w przypadku kotów rasowych. Niezapowiedziana wizyta może się więc przerodzić w poważny problem dla właścicieli kota.

Kot może nie akceptować obcych

Nie jest tak, że wszystkie udomowione koty kochają ludzi bezgraniczną miłością i z wielki zaciekawieniem podchodzą do każdego gościa. Mruczki są indywidualistami i jest wielce prawdopodobne, że kot bardzo źle znosi wizyty obcych dla siebie osób. Boi się ich, może ma złe doświadczenia z przeszłości? Taka wizyta może u niego wywołać silny stres i spowodować, że właściciele będą mieć spory problem przez kilka dni.

Pamiętaj

Niezapowiedziana wizyta gości może być dla kota bardzo stresująca. Lepiej jest zawsze uprzedzić właścicieli mruczka o planowanych odwiedzinach. Będą mieć czas, by np. zamknąć kota w osobnym pomieszczeniu.

Kot może być agresywny w stosunku do dzieci

To uwaga skierowana w stronę osób, które lubią składać niezapowiedziane wizyty ze swoimi dziećmi. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ dość często zdarza się, że koty kompletnie nie akceptują „małych ludzi”. Nie lubią ich, nie szanują, bywają wobec nich agresywne.

Może to wynikać na przykład z faktu, iż w przeszłości kot był maltretowany przez dzieci. Jeśli więc nie chcesz, aby niezapowiedziana wizyta skończyła się awanturą i bolesnym zadrapaniami u dziecka, to lepiej uprzedź znajomych, że zamierzasz wpaść z rodziną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie